Eksperymentalny multipleks spółki PSN Infrastruktura zniknął z eteru. Sygnał nadawany był od lipca 2021 roku na kanale 10C z dwóch lokalizacji na Opolszczyźnie – komina elektrociepłowni przy ulicy Harcerskiej w Opolu oraz z Góry Świętej Anny. Jak informują nasi Czytelnicy, nadajnik wyłączony został w środę, 1 czerwca br. Bezpośrednim powodem było wygaśnięcie pozwolenia radiowego na prowadzenie eksperymentu. Jak poinformował przedstawiciel jednego z nadawców biorących udział w testach, operator wystąpił o wydanie kolejnego pozwolenia, jednak Urząd Komunikacji Elektronicznej nie wydał go przed wygaśnięciem poprzedniego.
MUX PSN Infrastruktura liczył dwanaście stacji. W eksperymencie w większości uczestniczyli lokalni nadawcy z różnych części Polski – Radio DOXA z Opola, Radio Park z Kędzierzyna Koźla, Muzyczne Radio z Jeleniej Góry, Wasze Radio FM z Wągrowca, Twoja Polska Stacja i Radio Jasna Góra z Częstochowy, Radio Profeto z Małopolski, a także cyfrowe stacje Radio Imperium, Disco Radio, Mega Radio, Radio Nuta i Radio Bezpieczna Podróż. Każda z nich – z wyjątkiem Muzycznego Radia – dostępna była z przepływnością 96 kbps. Bitrate stacji z Jeleniej Góry wynosił 128 kbps.
Comments
ciekawe czy liczba osób słuchających radia z tego MUX-a dorównywała liczbie stacji w nim nadawanych :-)
Szkoda, że ten test działał tylko 11 miesięcy. Brakować mi będzie Nuty, Mega Radia i Muzycznego Radia.
Bardzo dobrze, że w Opolu wyłączyli ten Multipleks. Mam nadzieję, że już wkrótce podobne kroki zostaną poczynione w Poznaniu. Nie ma sensu nadawać byle jakich stacji, których tak naprawdę nikt nie słucha, w dodatku z tak fatalną jakością dźwięku. Te wszystkie multipleksy z prywatnymi nadawcami uważam za totalny niewypał. przecież nadawanie programów w tej technologii, nie jest przyszłością nadawania sygnału radiowego. Przyszłość dla radia, to emisja internetowa. Poza tym analogowe radio będzie jeszcze długo emitowane.
zasieg tego muxa poza opole był max 20km jeśli chodzi o harceską.
@Babel Poznań
Komentarze na zasadzie "wyłączyć, bo ja nie słucham" nic nie wnoszą... Dopóki ktoś chce nadawać w ramach tych multipleksów (a ostatni konkurs KRRiT na miejsca w MUX-ie ogólnopolskim pokazuje że tak jest) mają one rację bytu. Poza tym narzekanie na jakość dźwięku w przypadku MUX-a lokalnego w Poznaniu, to raczej na wyrost, bo kto jak kto, ale DABCOM dla o jakość audio, czasami nawet kosztem zmniejszenia poziomu protekcji.
Jakosć dźwięku w Dabcom jest różna, więc to chyba leży po stronie nadawcy a nie Dabcomu. natomiast Dabcom na pewno nie dba o zasieg bo Poznań i Andrychów to jakieś porażki
Odbierałem Radio Park, teraz pisze Service not available, Test dolatywał 39 km do mojego TechniSat digitRadio 210
Krótki film z odbiorem
https://youtu.be/50uQf-1mLdA
Ja odbierałem 45 km od nadajnika na radiu Sony xdr-s41d w jakości od 70 do 100%.. Nie gadajcie, że jakość strumieni była fatalna, bo nie była. W Niemczech ponad 80 stacji nadaje w dab+ w 72 kbps i nikt nie narzeka. Mux PSN nadawał Muzyczne w 128 kbps i resztę stacji w 96 kbps więc nie było słabo.
I BARDZO DOBRZE, ŻE TO WYŁĄCZONO. PRAWIE NIKTCTEGO NIE SŁUCHAŁ. JAK KTOŚ TĘSKNI ZA NUTAMI ITP. TO NIECH SŁUCHA SOBIE ONLINE. APEK W SKLEPIE PLAY Z TYMI STACJAMI NIE BRAKUJE. ETER TYLKO DLA ANALOGU I WARTOŚCIOWYCH STACJI!
Typ rozumowania. Na co komu samochody elektryczne jak są spalinowe. Każdy wybiera to co mu odpowiada najbardziej.
Jeżeli komuś nie podobały się rozgłośnie obecne w MUXie, nie musiał słuchać. Czy ktoś to narzucał ? Gusta są rożne i jednemu się podoba, drugiemu nie. Jednak pisanie wypowiedzi w stylu „dobrze, że wyłączyli, bo ja nie słucham tych stacji i są one dla mnie kiepskie” jest niepoważne i pozbawione jakichkolwiek argumentów. Domyślam się, że dla niektórych każda rozgłośnia, która nie nazywa się „Afera” jest „bylejaka”, ale jedna czy dwie osoby nie są miarodajne. Jak dla mnie, to ten multipleks zarówno pod względem zawartości był bardzo dobry (głównie ze względu na Muzyczne Radio, Radio Doxa, Nutę i Mega Radio) - każda z tych rozgłośni ma do zaoferowania ciekawe audycje autorskie i szerokie spektrum gatunków muzycznych), do tego parametry nadawcze i charakterystyki promieniowania korzystnie wpływały na odbiór. Mam nadzieję, że emisja na kanale 10C jak najszybciej powróci i znów będzie coś ciekawego do posłuchania w opolskim DABie.
Do powyższej wypowiedzi. Prędzej dożyjesz emerytury niż zobaczysz ogólnokrajowy zasięg dabu. Żyj dalej marzeniami o potędze tego systemu.
Radio PARK dalej działa.
Pamięta może ktoś testy DAB w Warszawie w latach 90, kiedy to wykorzystano częstotliwość 105 MHz do tejże emisji? Może to dać fajny efekt, bo to niższa częstotliwość. Po wycofaniu FM, w paśmie UKF będzie miejsce dla 11 bloków częstotliwościowych DAB+.
Dopóki moce nadajników nie będą zwiększone do 10 czy 30 kW nadawanie nie ma sensu, bo przy mniejszych mocach ściany budynku skutecznie zakłócają odbiór.
Pełno opini od osób z innych regionów, w dodatku nie na temat. A ja mam pytanie, dlaczego Radio PARK dalej nadaje? Chyba jakość nawet się poprawiła. Wyszukuje mi tylko jedną stacje w tym mux.
@Piotr W: jeżeli chodzi o radio doxa, to akurat się z tobą zgadzam, ponieważ czytałem kiedyś na stronie Kratkowice.fm– Jeszcze jak nadawali pod nazwą radio Plus Opole, że wówczas mieli bardzo dużo wieczornych programów autorskich z jazzem, oraz rokiem, w których utwory były emitowane z płyt kompaktowych. Ja sam tej stacji nie słuchałem, ale kierując się opisem tej rozgłośni w wyżej wymienionym serwisie, to faktycznie wieczorne audycje autorskie mogą być ciekawe. Co do radia park, to nie wiem, czy jeszcze nadają jakieś programy autorskie z prawdziwego zdarzenia, bo jeżeli nie, to jest to typowa komercyjna stacja, grająca tak jak inne rozgłośnie w formacie Ac. Wiem, że kiedyś był program z ciężkim graniem, ale z tego co wiem, to niestety znieśli go z anteny – nie wiem, jaki był tego powód.
Co do tych multipleksów w systemie dab+ To nie tylko ja jestem takiego zdania. Tak samo myśli jeden z użytkowników tego portalu, a konkretnie Majkell, I nie tylko. Główną przyczyną takiej opinii jest fakt, że w owych stacjach, które wymienił Piotr – mega radio, oraz radio nuta, w ogóle nie ma prezentera na żywo, a już tym bardziej programów autorskich, Natomiast są nagrane wejścia prezenterskie, a następnie odtwarzane z dysku. Jeżeli ludzie zaczną to popierać, i tego słuchać, to nadawcy nadający w systemie analogowym zauważa to, i przestaną produkować świetne audycje autorskie, i tym samym rozprzestrzeni się taki model radia na falach ultrakrótkich. Dlatego tak negatywnie podchodzę do tych nowo utworzonych pod dab+ Komercyjnych rozgłośni.
Szanowni krytycy DAB - wczoraj w samochodzie mux z Radiem PARK pięknie działał aż do obwodnicy Nysy - Jakość idealna.
@Ruskij Koarbl Ja pamiętam czytałem o tym i w prasie i internecie o tych testach dab w Warszawie na UKF 105 FM wtedy też testowano HD-RADIO przez Polskie Radio i RMF-FM także na UKF właściwie to niewiem dlaczego DAB+ wepchneli w pasmo telewizyjne VHF a zrezygnowali z emisji na UKF przecież naziemna telewizja cyfrowa nadaje na tych samych częstotliwościach co tv analogowa tam jasno dali termin o zamianie analogu w cyfrę i był do tego sprzęt do kupienia nowe telewizory i dekodery do starszych tv a z radiem nie zrobili tak że do tego i tego roku przechodzimy z analogu na DAB+ na falach UKF w sklepach rtv pojawiają się odpowiednie odbiorniki DAB+ na UKF i specjalne dekodery do starszego sprzętu HI-FI i wież stereo. W Radiu tego nie ma w Telewizji jest już drugie przejście z cyfry na cyfrę DVB-T MPEG4 na DVB-T2 HEVC a w Radiu nic tylko dalej UKF analogowo i gdzie nie gdzie Testy Dab+ w Telewizyjnym paśmie VHF!.
@Babel Poznan
1. Jeżeli czegoś nie lubisz, to nie oznacza, że to coś jest złe. Ja np. lubię Radio Nuta.
2. Jeżeli coś lubisz, to nie oznacza, że jest dobre i wszyscy mają tylko tego słuchać. Ja na przykład tego nie lubię. Dlatego mamy tyle stacji radiowych.
3. Świetne audycje autorskie są często nagrywane i odtwarzane później nieświadomym słuchaczom.
4. Znam również stacje, w których wejścia DJ-skie są nagrywane kilka minut przed emisją, a DJ komunikuje się na bieżąco ze słuchaczami. Szczerze mówiąc - wolę takie radio, niż perfekcyjną autorską puszkę.
5. Dla mnie jako słuchacza nie jest istotne czy słucham radia analogowego, czy cyfrowego. To nie jest sytuacja albo-albo, radio cyfrowe może się świetnie uzupełniać z analogowym, podobnie jak radio internetowe świetnie może się uzupełniać z naziemnym bo nigdy go nie zastąpi.
Radio cyfrowe powinno przynajmniej dorównywać analogowemu, a najlepiej żeby w 21 wieku już na zawsze, tak na przyszłość, znacznie przewyższało FM, po prostu tak żeby się chciało kupić tuner z zestawem drogich kolumn głośnikowych, a nie tylko radio jednogłośnikowe, i słuchać sobie CD i przełączać na radio, np. na Dwójkę i nie powinno być żadnej różnicy, tylko powinno radio nawet lepiej brzmieć.
Analog w XXI wieku? Brzmi śmiesznie.
XXI wiek to czas cyfryzacji, ułatwiania sobie życia, a nie utrudniania!
@Winexpert
Nie pisz głupot bo nie masz pojęcia o technologi Dab+ po pierwsze to przestarzała technologia która nigdy nie dorówna anologowemu radiu FM po pierwsze choćby nadawali z maksymalnym bitrate 192 kbps to i tak FM go pobije na łopatki PR nadaje na FM w 256 kbps,dwa zasięg jest mocno ograniczony przez wysoką częstotliwość która ma duże problemy z przebiciem się przez ściany ,wzgórza , gęste zabudowania,po trzecie w Dab przy słabym sygnale nie odbierzesz nic"cisza" na FM owszem w mono ale będzie odbiór.
Jakby by było na odwrót Dab+ i przejście na FM to każdy by zauważył różnice w jakości dźwięku oczywiście na plus.
Wiesz co jest śmieszne że muszę słuchać radia przemielonego w 96kbps XXI wieku to jest smutne.
Pomimo że jakosc spadła do 96kbps co jest nieakceptowalne to i tak dziennie sluchalem stacji PARK FM pod Siewierzem!! Teraz instalacja antenowa przejdzienna urlop.. co dobre w tym kraju szybko się kończy!!!
Ta jakość dźwięku to jest jakiś fetysz, o którym na okrągło smarują na wszelakich forach te same cztery osoby. Jedna z nich to już -z tego co widzę- gada sama ze sobą... @Mody piszesz o 256kbps na FM w wykonaniu PR, ale to tylko niewielki i coraz mniej znaczący wycinek polskiej radiofonii. Dlaczego nie wspominasz o emisjach analogowych 'pędzonych' przy użyciu tunera FM? To jest ta wspaniała jakość? Co do rzekomych problemów z odbiorem, to może powiesz mi jakim cudem odbieram zagraniczne emisje DAB+ o ERP=1kW z odległości ponad 100km od stacji nadawczej przy użyciu odbiornika wyposażonego jedynie w antenę teleskopową? Co do bitratów, to zapewniam cię, że dla większości słuchaczy 48kbps AAC++ w zupełności wystarczy. Dla reszty można utrzymywać przekaz w wyższej jakości via internet, ale powinien być on traktowany jako usługa premium udostępniana za dodatkową opłatą. Trendy w tym zakresie wyznaczyły już zresztą serwisy streamingowe.
@Zorientowany
Odbierasz dlatego że nie ma przeszkód po drodze po drugie pewnie mieszkasz wysoko np.w Katowicach Dabcom oraz Dacast 1kW nie potrafi pokryć sygnałem całych Katowic bo są dziury a antena jest na wieżowcu Stalexportu a druga na Altusie,przy tak położonej wysoko antenie nadawczej na FM pokryłbym dobrym stereofonicznym sygnałem znacznie większy obszar (zagra nawet w piwnicy)
48kbps nie ważne jak jest kodowany czy AAC LC czy AAC z SBR to jest poniżenie całej radiofonii,niby dla kogo jest akceptowalne dla tych aparatem słuchowym czy dla małolatów z kiepskimi słuchawkami i uszkodzonym słuchem od mp3?trzeba powiedzieć prawdę że to największy Szajs XXI wieku,tak na koniec to tv naziemna ma większy bitrate audio niż cały Dab+.
Kiedyś na początku lat 90-tych kiedy zaczynał DAB, wtedy to na pewno był szczyt marzeń dla radiosłuchaczy, móc odbierać takie nowoczesne cyfrowe radio, ale szalony postęp w elektronice, w cyfrowym nagrywaniu (to nieprawdopodobnie wysokie teraz próbkowanie dźwięku), postęp w kartach muzycznych w komputerach, jakość obrazu i dźwięku w TV, to wszystko cały czas trwa, i teraz nawet ten trochę lepszy DAB+ wydaje się już tylko dziadostwem radiowym, szajsem z jakiejś innej epoki.
@Wiktor cyfryzacja radia ma się nijak do cyfryzacji telewizji. Cyfrowe radio nie nadaje na tym samym pasmie co analogowe, a cyfrowa tv już tak, zastąpiła tv analogową. Poza tym nadawanie w dab generuje dodatkowe koszty, chociaż by utrzymania nadajników przez nadawców. Jedynym wyjściem była by tu ustawa regulatora ze danego dnia koniec z fm i zostaje tylko dab. Co do dab na pasmie fm to "nie wypaliło" bo w Europie wtedy nigdzie nie planowano w najbliższym czasie nadawania na tych częstotliwościach. W Warszawie były testy na 105,00 i dlatego przez długi czas od 104,00 do 106,00 nic w analogu nie tam nadawało. Przez nietypowe pasmo był też problem nadajnikiem, skonstruował go na specjalne zlecenie Philips ale niedługo po uruchomieniu zepsuł się. Naprawiono go, ale niedługo znów się zepsuł i to był koniec testów dab na pasmie fm. Co do HD radio to podobno wszystko rozbiło się o koszt licencji, bo Amerykanie dużo za to sobie życzyli, a z resztą w Europie już zadomowił się dab.
Jeżeli chodzi o HD-Radio, to nie doszliśmy w Polsce do etapu licencji. To nie jest wcale problem. Są dwa inne:
1. niechęć nadawców z powodu jak DAB. Przypomnę, nie było żadnych wniosków po testach prowadzonych i w Polskim Radiu i w RMF.
2. problemem w naszych warunkach może być konieczność utrzymania czystego odstępu pomiędzy stacjami. Podnośne cyfrowe znajdujące się w nie mogą być zakłócane sygnałem innych nadajników o sąsiadujących częstotliwościach. To, co na FM może być jako strawne "przypierdywanie", to dla cyfrowej emisji będzie poważnym problemem. W USA, gdzie HD Radio się upowszechniło - nie ma tego problemu, głównie z racji geografii.
3. dostępność odbiorników - ale to temat rzeka :)
Ciekawi mnie dlaczego przedmówcy mają takie złe zdanie o jakości DAB+. Ja slucham radia w samochodzie i często porownuję jakość DAB+ z FM. DAB+ jest zawsze lepszy. Tak mam w Polsce, w Czechach i w Niemczech czy w Austrii.
Może macie po prostu kiepskie radia DAB+ i dlatego taka słaba jakość odbioru.
Co do PSN w Opolskim, nie porownywalem mocy nadajników ale jadąc na trasie z Kędzierzyna Koźla do Kłodzka, na FM zasięg się gubi już koło Prudnika, a na DAB+ (z PSN Infrastruktura) jeszcze za Złotym Stokiem był odbiór.
Jak dla mnie, to szkoda, że sygnał z PSN Infrastruktura w opolskim jest wyłączony.
W niektórych miejscach powiatu Kędzierzyńsko Kozielskiego można jeszcze odebrać sygnał z RB/MUX z Bielsko Białej, ale jadąc samochodem gubi się niestety sygnał.
Niektórzy popierają cyfryzację radia przez internet. To też nie jest idealne dla wszystkich, i ma tzle samo wad, co DAB+, bo trzeba mieć telefon z internetem przy sobie, a tez są miejsca, gdzie nie ma zasięgu... No i nie słucha się anonimowo.
Jak najbardziej jestem za DAB+
Posting comments after three months has been disabled.