W Łodzi na częstotliwości 90,8 MHz przez najbliższy miesiąc ponownie będzie można usłyszeć przeboje musicalowe i operetkowe z całego świata oraz garść informacji kulturalnych pod hasłem 100% kultury, 0% reklam. To już ósma odsłona tworzonego przez zespół tamtejszego Teatru Muzycznego Radia Lutnia. W piątek, 14 kwietnia, o godzinie 16:45 ruszy tradycyjne studio festiwalowe Festiwalu OFF-Północna. Będzie ono pojawiać się na antenie codziennie od 14 do 23 kwietnia. Nie zabraknie transmisji na żywo ze spotkań z twórcami spektakli i recitali, a także występu laureatów V Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty. Oprócz tego w programie zagoszczą znane już „Qulturalne Środy” – 19 i 26 kwietnia oraz 3 i 10 maja o godzinie 14:00, a także audycje „Mówisz i grasz” Marcina Zawady i „Gabinet Błażewicz” Małgorzaty Błażewicz. Nie zabraknie też pozycji dla dzieci oraz nowości – Maciej Majzner z OFF-Piotrkowska odpowiadał będzie na pytanie jak i dlaczego tworzyć „Modę na Łódź”, a Sławomir Macias (Rambo Jet) będzie przekonywał, że łódzkie brzmienia są najlepsze. Całość uzupełnią serwisy kulturalne, Łódzki Subiektywny Kalendarz Kulturalny i cykl „Tymczasem w Muzycznym”. Twórcy stacji zajrzą też do łódzkiego Teatru Komedii Impro.
Radio Lutnia po raz pierwszy zagościło w łódzkim eterze w czasie pandemii koronawirusa w październiku 2020 roku. Jego pomysłodawcą jest Łukasz Zachwieja, realizator dźwięku w Teatrze Muzycznym i zarazem krótkofalowiec. Wówczas powodem wystąpienia o pozwolenie radiowe była chęć uczczenia siedemdziesiątej piątej rocznicy utworzenia placówki. Do historii nawiązuje też nazwa radia, pochodząca od wileńskiego Teatru Komedii Muzycznej Lutnia, którego zespół po II Wojnie Światowej tworzył łódzki teatr. Kolejne odsłony Lutni pojawiały się w grudniu 2020 roku, marcu, wrześniu i grudniu 2021 roku oraz marcu i grudniu 2022 roku. Częstotliwość 90,8 MHz znalazła się na opublikowanej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji 30 marca 2023 roku liście wolnych częstotliwości radiowych. Wskazana tam moc ERP wynosi 200 W.
Comments
I pytam się kto te radio odbierze? Przy takiej małej mocy nikt z odbiorców stacjonarnych (teleskop) nie uzyska żadnego odbioru w swoim domu/biurze. Radio widmo lub tylko dla kierowców (w samochodzie i tak słucha się na 99% innych stacji muzycznych).
@Trzeźwy obserwator - Jak stacjonarnie nie zadziała, to mobilnie (w samochodzie) chyba tym bardziej - samochód się przemieszcza więc są miejsca gdzie ma dobry sygnał słabych stacji i takie gdzie ma kiepski. Stacjonarnie stawiasz radio / ustawiasz antenę w takim miejscu by działało i słuchasz.
Jeśli moc to 200W to nie powinno być tak źle. W promieniu ok. 25km w linii prostej powinno bez problemu łapać, słabszy odbiór pewnie by i był nawet dalej (zależy też skąd emisja jest prowadzona, jak wysoko jest antena nadawcza), przykładowo w Łodzi RMF Classic ma też moc 200W, a Radio WNET nawet niższą - 100W. Gdzie nie gdzie w Polsce były emisję okolicznościowe, które miały moce 5-10W
@Qklon
To z całą pewnością nie jest 200 W. W wykazie jest 6 W i raczej nic się w tej kwestii nie zmieniło. Czekamy na publikację parametrów przez UKE.
Dziś złapałem Lutnię przed chwilą i stwierdzam że nie jest źle. Co prawda brakuje im zasięgu takiego jak ŻAK (88,8) czy RMF Classic (105,0) ale jest sporo lepiej niż we wcześniejszych emisjach. Jak "potańczyłem" z odbiorniczkiem na balkonie to miałem czyste stereo i wszedł RDS. W Ps wygląda to ; >LUTNIA< natomiast RT nie udało mi się odebrać, może nie ma. Kiedyś ktoś napisał że radio jest dla okolicznych wróbli więc stwierdzam że już tak nie jest. Z mocą może być te 200 W tylko jeżeli mają lokalizację tą co wcześniej czyli budynek teatru to nie dziwne że jeszcze jest słabo bo to raptem trzy - cztery piętra a sam teatr leży chyba w lekkim obniżeniu. W porównaniu do ŻAK-a który idzie z akademika chyba piętnasto lub dwudziestopiętrowego i RMF Classic-a który też jest nadawany z dwudziesto-kilku piętrowego bloku to Lutnia ma jak ma. Ja mam kilka kilometrów (coś ok. ośmiu) do stacji i po drodze sporo wyższych bloków więc nie jest źle.
Nie wiem jak brzmi "Lutnia" w zwykłym odbiorniku (mam za daleko do Łodzi), ale słuchając teraz "onlajnowo", to jest bardzo dobry dźwięk, naturalny, znacznie lepszy niż w innych stacjach radiowych, po prostu słychać że to reżyser dźwięku teatralnego nadaje, tak to tam prawidłowo wszystko poustawiał, te wszystkie suwaki i pokrętła na konsoli, że brzmi radio jak z "nut"
https://station.voscast.com/5f4f6ecf4d302/?fbclid=IwAR19qNNb3JDuX2NgQj-0oxth6yMS1BA7UOP7B266j9aUvF8LszazzUsB6jU
Kiedy wreszcie Radio Lutnia zostanie przejęte przez RMF MAXX?
@Łysa Kupa
Nigdy - nie mają stałej koncesji.
Radzymin osiedle blokowe przy Al. Armii Krajowej w zasięgu małego nadajnika FM 90,0 MHz. Sygnał stereo. Leci tylko polska muzyka z lat 80-tych
@Borsuk
Wpadniemy na kawę.
Teraz polska muzyka jest obecna na 87,50. UKE niech wpada.
Muzeum w Rawie Mazowieckiej zaprasza jest tam ekspozycja do Czerwca tego roku starych odbiorników radiowych i telewizyjnych tych przedwojennych i powojennych dużo Polskiej elektroniki jest co oglądać!!!!.
@Mediapodkarpacia jakby co czekam na Ciebie w Jankach i wpadamy do nich :D
@UTM
Jak Ty ze mną wpadniesz do Radzymina to żadnej przyjemności z tego nie będzie. :D Ale UKE jak wpadnie, to będzie to najdroższa kawa w mieście. :D W końcu to okolice Warszawy. :P
Radio Norda FM będzie nadawało również w Słupsku na 87,6 MHz i Lęborku na 98,0 MHz, to już pewne
Posting comments after three months has been disabled.