„Radia z duszą”, o których ostatnio rozmawiał z nami kolekcjoner, ksiądz Ryszard Piasecki, w najbliższy czwartek i piątek – 20 i 21 kwietnia – będą miały kłopoty z odbiorem. Najsilniejsza stacja dostępna na terenie Polski na falach długich – emitowany z Solca Kujawskiego Program 1 Polskiego Radia – z powodu przerwy konserwacyjnej nię będzie działać w tych dniach pomiędzy godziną 8:05 a 19:00. Przerwa w emisji nadawanego z tej samej lokalizacji multipleksu DAB+ nie jest przewidziana. W tym czasie Jedynki będzie można zatem słuchać cyfrowo, ale też w paśmie UKF FM oraz przez intenet i satelitę.
Program 1 Polskiego Radia na 225 kHz nadawany jest od korekty siatki częstotliwości w roku 1988, wcześniej – przez przez ponad pół wieku, z wojenną przerwą w latach 1939-1949 – obecny był na 224 kHz (do roku 1950) i 227 kHz (od roku 1950). Na falach długich w paśmie 200-300 kHz emitowany jest natomiast od uruchomienia stacji nadawczej w Forcie Mokotów w Warszawie w grudniu 1926 roku. Obiekt w Solcu Kujawskim uruchomiony został niemal 73 lata później – w roku 1999. Poprzednie wykorzystywane przez Jedynkę lokalizacje to wspomniany Fort Mokotów (lata 1926-1931), Raszyn (1931-1939, 1949-1974 i 1991-1999) oraz Konstantynów koło Gąbina (1974-1991). W pierwszych latach powojennych Program 1 emitowany był najpierw przez „Pszczółkę”, a potem z Raszyna na falach średnich.
Comments
Bardzo szkoda że runoł wtedy ten najwyższy maszt na świecie w Konstantynowie gdyby nie to to dalej do dzisiaj by tam stał, być może gdy zaczynała zaczynała nadawać NTC zainstalowano by tam a szczycie anteny nadawcze UHF to zasięg z niego byłby ogromny 648 metrów wysokości. Szkoda że go w latach 90-tych nie odbudowano, a w Solcu Kujawskim dlaczego nie zbudowano jednego masztu na 648 metrów tyko 2 niższe jeden poniżej 300 metrów drugi nieco powyżej 300 metrów i teraz porównać zasięg z Konstantynowa do Solca Kujawskiego-ten nadaje na całą Polskę i okoliczne Państwa a tamten nadawał na Całą Europę aż za Ural na Bliski Wschód i Północną Afrykę i w nocy zasięg był na Wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych i Kanady z Grenlandią! To był dopiero Zasięg Polskiej mowy na 225 KHz!.
Już dziś (19 - 04 - 2023) zauważyłem na jednym przenośnym strasznie zaszumioną Jedynkę. To stary radiomagnetofon w którym ażeby włączyć na zaprogramowany FM należy "przejść" przez długofalowy PR1.
Mam nadzieję, że to będzie pierwszy krok do definitywnego wyłączenia tego prądożernego mamuta. Inne kraje zachodnie już pozbyły się swoim mamutów (ostatnio: 207,234, 252 KHz)
Zastanawiam się jak długo można być opornym na argumenty... Bo o ile takie o monofoniczności czy ograniczeniu pasma byłyby trafione, to ta mityczna prądożerność była już wielokrotnie obalania... Proponuję przeliczyć moc potrzebną na dotarcie do 1 km2 albo na jednego mieszkańca.. I co? Już nie taki prądożerny w porównaniu do UKF-u?
Nie jestem przeciwnikiem fal długich bo wychowałem się na nich w latach 80-tych i 90-tych. Ale to już chyba najwyższy czas aby ten system przeszedł na zasłużoną emeryturę. Pomijając ekonomię to pod względem audio nie można fal długich słuchać z powodu elektrosmogu. Taka jest prawda Panowie. Słuchanie 225 to aktualnie sport tylko dla wytrwałych. Czas odejść ze sceny niepokonanym.
Do admina żyjącego nadal w innej rzeczywistości: skąd te matematyczne cuda odnośnie mniejszej prądożerności??? Jak można sądzić, że milion Wat plus aparatura towarzysząca pali mniej niż przeciętny nadajnik FM o mocy 0,1 - 10 kW??? Wyłączenie 234 KHz i 252 KHz były podyktowane tylko i wyłącznie zżeraniem ogromnych ilości energii elektrycznej. Ten głupi zachód co?
@ Realista
Pomyśl ile nadajników FM o mocach 0,1 - 10 kW jest potrzebnych żeby pokryć taki sam obszar jak jednym nadajnikiem LW o mocy 1 MW.
Co ma jeden mega nadajnik do setek nadajników FM różnych stacji??? Co to daje człowieku. Idąc tym wypaczonym tokiem rozumowania, to Jedynka nie powinna nadawać na FM/DAB+. Otrząśnijcie się z zimowego snu.
Adminie umówmy się jutro pod UKE lub innym urzędem zajmującym się radiofonią wraz z plakatami postulującymi całkowite wyłączenie nadajników FM oraz DAB i przejście tylko na fale długie i średnie dużych mocy. Czy teraz widzisz i rozumiesz jak bardzo zradykalizowałeś się w swoich poglądach (po młodzieżowemu: totalnie odleciałeś)?
Jest jeszcze jeden sposób słuchania Jedynki, tej stacji można słuchać też przez telefon i nie chodzi tu o wykorzystywanie internetu. Trzeba zadzwonić pod numer telefonu 226459100 i przez ten numer można słuchać. Dziwne to trochę w tych czasach ale spróbowałem i działa.
Natychmiast żądamy ostatecznego zakończenia zasilania nadajnika długofalowego w Solcu Kujawskim. Ślad węglowy tego masztu jest nie do zaakceptowania na dzisiejsze czasy. Czas zakończyć to marnotrastwo energii czyli środowiska. Będziemy zbierać podpisy już wkrótce.
Tak, u mnie też PR1 słabiej odbiera.
Taka sugestia dla niektórych... Powtarzana kilkukrotnie konfabulacja nie staje się faktem od jej powtarzania...
surowców
He, he co trzeba mieć w głowie aby za wszelką cenę bronić nadajnika AM Polskiego Radia. W Europie mamy na teraz (oprócz Polski) tylko cztery działające nadajniki LW: W. Brytania 198 KHz, Rumunia 153 KHz, daleka Islandia tylko 189 KHz i Dania 243 KHz (nadawanie przez zaledwie kilka godzin). Reszta europejskich częstotliwości w ciągu zaledwie kilku lat wysypała się. Teraz aby posłuchać muzyki rozrywkowej zza granicy na falach długich trzeba wybrać kierunek na Afrykę Północną tj. Algieria 252 KHz i Maroko 171 KHz. Czyli Europa pod względem muzyki pop/rock/dance na długich umarła. No i została tylko Polska z Jedynką na 225 KHz. No i co mądrale? Z faktami się nie dyskutuje. Długofalowa radiofonia w Europie umiera i za góra dekadę nic już nie będzie nadawać. Natomiast fale średnie i krótkie to zupełnie inna bajka.
W 1999 źle zdecydowano odnośnie Solca. Tam nie powinien być nadawany sygnał na 225 KHz, a na 1080 KHz (dookólnie). Dodatkowo w Raszynie powinno być nadawanie na 819 KHz. Zgadzam się z powyższą wypowiedzią, że fale długie szybciej dokonają żywota niż średnie i krótkie. Do tego jakość nadawania na średnich jest lepsza plus mniej dokuczliwe zakłócenia. W Polsce nie myśli się kategoriami przyszłościowymi. Nadajnik w Solcu nie zdąży się zestarzeć, a radiofonia fal długich zniknie z powierzchni ziemi. Amen.
225kHz jest potrzebne, szczególnie dla odbiorców za granicą - Tirowcą, turystom, itd. (zasięg sieci komórkowych za granicą to nie to co w polsce, nie działa praktycznie wszędzie, szczególnie poza unią i ceny dosyć duże) aczkolwiek o ile z tego co widać na nagraniach za granicą odbiera jak najbardziej dobrze to tak w okolicach Krosna odbiór tego 225kHz jest bardzo słaby. Zanim na 102,4 w Mielcu odpalili Leliwe to szczerze mówiąc Jedynkę dużo ładniej było słychać na 102,4 z Raszyna ( z prawie 300km) niż na tym 225kHz, teraz jest tam Leliwa, ale gdyby nie ona nadal by pewnie odbierało tak samo, zresztą RMF na 91 nadal tak odbiera i nawet trochę nie zakłuci go PR24 z Przemyśla. Dlatego przepuszczam że Raszyn byłby lepszą lokalizacją 225kHz niż Solec (bardziej centralne położenie). Co do odbioru w Polsce to 225kHz faktycznie jest bez sensu (chyba, że gdzieś w głębokich Bieszczadach) oprócz słuchania z Internetu, zasięg UKF jedynki jest praktycznie wszędzie, w miejscach gdzie lokalne nadajniki mają dziury da się odbierać jedynkę z największych polskich obiektów m.in. z Św. Krzyża, Ślęży czy Raszyna
Dodam jeszcze, że w okolicach Krosna znacznie lepiej odbierają 153KHz, 720kHz, 855kHz, 909kHz, 945kHz, 1179kHz, 1332kHz, 1404kHz, 1413Khz i 1530KHz. Solec na 225kHz to przy nich tragedia. Te wymienione można czysto słuchać, Solec mocno zaszumiony, a takiej jakości jak Solec to jest jeszcze więcej niż wymienione, masę stacji. Solec do tego trzeszczy, w tle dźwięki jak z jakiegoś trafo. Testowane to na różnych odbiornikach i antenach, w różnych miejscach Krosna i okolicznych miejscowości.
Fale długie padły ofiarą postępu. Zakłócenia je skutecznie zabijają. Fale średnie mają tę przewagę, że nocną propagacją wypadają duuużo lepiej niż długie. Co z tego, że długie mają dalszy zasięg fali przyziemnej, skoro jest ona dość skutecznie ubijana przez zakłócenia. A fale średnie jednak te zakłócenia jeszcze w miarę omijają (fala przyziemna i w szczególności jonosferyczna).
Szkoda że nie ma badań dotyczących słuchalności Jedynki na falach długich. Ciekawy jestem ile jest słuchaczy na terenie Polski korzystających z tego systemu? Za granicą wiadomo długa fala to jedyna możliwość poza internetem.
Solec to jest już szrot. Wiek, niska sprawność.tylko 80%, chłodzenie wodne. Orban procesor. Luksemburg wyłączył dużo nowocześniejszy nadajnik i jakoś nikt po nim nie płakał i nie płacze. Czas już chyba definitywnie zrobić END!
Jak to jest żę w Niemczech na FM działają stacje nadawcze 130-150 kW a u nas max moc nadajnika wynosi 120 kW?
Bo Polska jest krajem pierdziawek 0,1 - 0,2 kW. Rozumiem, że to jest wyjście dla stacji typowo miejskich ale poza to już śmiech.
co do radia luxemburg czytałem komentarze ,i nie byli słuchacze zadowoleni
co do RTE 1 w Irlandi głos ludu nie pomogł
BBC planuje tez wyłączyc
moim zdaniem powinno zostac , (nawet jak by mialo formę jak DR LW
ciekawe jak sie sprawia UKF na pełnym morzu?
albo w górach
MW - był którki epizod ze u mnie trzeszczały i nie dało sie słuchac
Holandia zrezygnowała z nadawania na LW kosztem małych nadajników na AM , są tez na SW
I nikt tam nie mówi jak w Polsce ze zakłucenia
brać przykłady z takich krajów jak Holandia, Grecja,
Włochy(choc wyłączyli rai uno są inne rozgłosnie
. w razie katastrofy czy innej tragedi fale LW ,MW czy SW sprawdzają sie zdecydowanie lepiej
komórki siadną ukf tez i co wtedy?
telefon satelitarny -nie kazdego stac
nikt nie kaze tzw ,,pierdziawek'' słuchac
wszyscy korzystaja z wszystkich str pol jezycznych w sieci?
wątpie , zabrakło by wam czasu na zycie
Węgry , Czechy , Rumunia nadają tez na MW-Rumunia planuje nawet wersje DMB-AM nadajników
czyli cyfrowe radio AM- dźwięk zblizony do słuchania płyt CD
i nie słuchajcie KRRITV , unia nie narzuca krajom wyłączenie UKF FM
(Norwegia moze sobie pozwolic) nas nie stac na siatkę większej liczby nadajników
i tak czytając komentarze internauci skarzą sie na słaby odbiór nawet w tym samym mieście
a radioodbiornik czy antena musi byc jak najblizej okna lub na zewnątrz
czyli to ma być sens w DAB+
nie wiem
chyba ze to są testy
ale to co czytałem to liczba nadajników bedzie większa niz dvbt i 2
i zobaczymy jak pod niemal kazdym blokiem i co kilka domów bedzie stawiana
5g tez bedzie wymagał mocniejszych nadajników
więc moje zdanie jest
aby postawic , na wszelki wypadek
Do powyższej wypowiedzi: była epidemia covid i jaką rolę w tej epidemii odegrały fale długie 225? Sam sobie odpowiedz. Bzdury piszesz. A na możu króluje SW oraz SAT.
Zieloni to mają... zielone w głowie. Idź żyć do buszu i dajcie spokój normalnym ludziom, bo Wasze pomysly wszystko zabijają.
Ja na LW słucham Jedynki u rodziców w domu, za granica w samochodzie osobowym. Nawet auto jest z drugiej dekady XXI wieku i ma fale długie.
@liii - To w razie katastrofy można by to włączyć, a nie że gra cały czas. I dlaczego akurat Jedynkę, a nie np. RMF FM czy Zetke. Prywaciarze jakoś nie wpadli jeszcze na taki pomysł aby na AM nadawać (nie wpadki i nie wpadną bo nie są takimi boomerami jak PR). To dlaczego np. na 225KHz zamiast nadawać Jedynkę to puścić RMF FM (najchętniej słuchaną w Polsce stacje; raczej każdy tirowiec będzie zadowolony, że za granicą zamiast Jedynki ma RMF FM). A słuchając czasem Jedynki nic się z ważnych faktów nie dowiem, jedynie propagandę. Na PR 24 to samo. Włączę RMF i mimo, że leci fajna, przyjemna do słuchania muzyka to na bieżąco pojawiają się ważne fakty. Oprócz tego wiadomości lecą cały czas w RDSie. W ciągu godziny słuchania więcej dowiem się z RMFu we wzmiankach pomiędzy muzyką i krótkich ważnych faktach niż z Jedynki w której prawie że brak muzyki (a jak już leci to największe dziadostwo jakie jest), a cały czas gadają o propagandzie zamiast o ważnych faktach. Po za tym nie lepiej w czasie katastrofy byłoby zostawić odpalonych np. 5 najmocniejszych RTCNów na kraj tak, że byłyby w stanie go pokryć, a nawet zwiększyć moc do ok. 250kW i nadawać np. z Św. Krzyża, Raszyna, Ślęży, Krynic i Chwaszczyna. Myślę, że tymi obiektami byliby w stanie bez problemu pokryć zasięgiem całą Polskę (tym bardziej gdyby nic innego nie nadawało i nie byłoby śmietnika). A jeden RTCN pobiera prądu około tyle co mała wioska, na skale kraju naprawdę nie wiele, w porównaniu z Solcem, który ciągnie tego prądu naprawdę dużo. Ciekawe czy gdyby tak zliczyć wszystkie nadajniki UKF w kraju czy nie wyszło by czasem mniej poboru prądu niż przez sam Solec.
Polskie Radio to obecnie jedna wielka tragedia, kiedyś było znacznie lepiej. Jedynka - Propaganda, co jakiś czas dziadowska muzyka, gadanie jaki to wspaniały był Chopin, itd.; Dwójka - to już w ogóle tragedia - muzyka klasyczna (i to nie taka jak np. na RMF Classic, ktorą da się słuchać jak ktoś lubi klasykę, tylko na dwójce leci największe dziadostwo), wycie z opery, itd. - słuchalności to nie ma żadnej, chyba Radio Maryja ma już więcej; Trójka - trochę lepiej, ale prawie, że to samo co Jedynka; Radio 24 - Propaganda i wychwalanie PiSu na fulla; Ich stacje z DAB+ wcale nie lepsze - Czwórka - niby dla młodzieży, a ja tam nie słyszę nic dla młodzieży jak np. na Esce; Radio dzieciom - wpajanie propagandy do mózgu od najmłodszych lat; Radio kierowców - kolejny klon Jedynki (może ciut lepiej); Radio Chopin - To już w ogóle jeszcze gorszy klon Dwójki, nie wiem na co komu. Jedynie rozgłośnie regionalne Audytorium 17 są w miarę fajne, ale to już chyba są całkiem inne spółki, a jedynie finansowane przez PR. Ogólnie to kiedyś PR było normalne, grali jak dzisiejsi prywaciarze, dzisiaj nawet ani trochę nie dorównują RMF FM, Zetce, Złotym Przebojom i innym prywatnym stacją, także tym lokalnym.
I tak jak ktoś już pisał dużo lepiej byłoby zamiast na LW nadawać na MW. MW odbiera dużo lepiej i jest znacznie mniej podatne na zakłócenia no i jakość lepsza. Nawet da się tego słuchać. W Polsce zagraniczne stacje na MW słychać o wiele lepiej niż tą Jedynkę na LW. Po za tym LW obecnie to chyba jedynie montuje się w radiach samochodowych, w domowych odbiornikach zarówno stacjonarnych jak i mobilnych LW praktycznie nigdzie nie ma, zaś odbiorniki z MW są jak najbardziej powszechne.
Do powyższej wypowiedzi. Brawo! :) Od siebie dodam, że na 225 KHz powinno być Radio Kierowców co najwyżej. Fale średnie to potęga i jakość jak na AM.
Wyłączyć to cholerstwo z długich i przełączyć na średnie z mocą 2 MW. Długie to taki dizel. Przynajmniej jakość będzie lepsza i dać tam stację muzyczną z wiadomościami co godzinę. Fale długie to parch radiowy w XXI wieku.
Od roku nie widziałam żadnego Ukraińca, który by słuchał wiadomości na długich. Boże dlaczego w tym kraju marnuje się tyle pieniędzy na tę zapierdziałą zakłóceniami 300-metrową grzałkę jonosfery. Wyłączyć to, a zaoszczędzone pieniądze dać na nowe nadajniki FM lub DAB.
Małolaty wypad z tego forum.
Denon nie Ty tu decydujesz. Boomerze lepiej coś ciekawego napisz w temacie.
@ Adam M To nie jest dziwne. Tak był realizowany dosył do nadajnika, było to normą. Widać w przypadku 225khz dalej jest to utrzymywane.
za to wy lizecie d nie powiem jakiemu krajowi
od kiedy wybuchła wojna na ukr nie jestem w stanie znieśc
polskojezycznych mediów
i gloryfikację ukr pod kazdym względem zarówno w mediach publicz jak i pryw.
i macie fioła na punkcie tego
zresztą nie uznaje twojego poglądu
liczy sie moje zdanie .
faszysci
jezeli nabijanie sie z Boga w rmt uwazasz za swietna zabawe i pewnie byłes na czarnej mszy w wielki piatek
jak taka ma byc przyszłosc
narodu smartfonów
nie myslacych samodzielnie
to nawet sie nie bedą spodziewac jak wkroczy okupant
jeszcze ps
abym na ukf słuchac miał starych przebojów bo zł przeb zmieniło przedział
to musze słuchac radia ze słowacji
bo za daleko r.. plus
a pogoda wogule nie łapie
nikt ci nie kaze słuchac pr2
ja nie słucham hip hopu
nie lubie ,,łaciny''
i jakos nie muwi epo co to komu
a jak rmf przypomina tabloit w wersji audio
muzyki kantry tez brak w rmf
nikt ci nie kaze słuchac PR
a co do dab+
jest potwierdzone ze liczba nadajników bedzie wieksza
i co bedzie korzystnie
to juz lepiej z taką mocą nadwac na am
a jesli pana urazi em przepraszam
I szambo się wylało, jak zwykle na Radiopolsce. Krzysiu bierz się do roboty ze swoja szczotą "Cenzurą RadioPolska PR" i zamiataj pod dywan. A Solec niech pierdzi dalej. On tylko profanuje AM, jako spuściznę po Konstantynowie. Przejdzie i czas na niego, też będzie wiatr po nim hulał jak obecnie w Konstantynowie. "Nic nie może przecież wiecznie trwać...co zesłał los trzeba będzie stracić" No ten los ostatnio w Polsce dużo zabrał.
wolnosc słowa polega na wyrazaniu opini
a nie na blokowaniu ( nikt tu nie widze aby kogos obrazał
z islamu rmf czy zet-ka boi sie nabijac
ciekawe czemu?
a jesli chodzi o nadajnik powinno sie zostawic dla potomnych
a nie zapominac historie .
A to feler... Wpis o cenzurze i nikt nie cenzuruje...
Prawda jest tak że nadajnik w Solcu powinno się rozebrać i wysłać go na Ukrainę. Tam bardziej by się przydał. To jest nikomu niepotrzebny artefakt.
A kiedy indziej - odpukać - dostać taki sam od kogoś innego i postawić u nas? Ciekawa koncepcja...
moze wszystko rozbierzemy i bedzie git
w koncu tu nic nie jest potrzebne
za to całemu swiatu tak
Polak mądry po szkodzie zawsze
nawet własnej satelity telekomunikacyjnej nie mamy
do oglądania tv
Zastanawiam się czemu Polskie Radio nie robi lub nie ujawnia wyników badań słuchalności fal długich 225 KHz. Odpowiedź jest prosta. Nie będę podpowiadać.
jak by tak było z wejsciami na str internetowe połowa była by nieczynna
@Antin192 - Z Plusem racja. W Krośnie nic z retro piosenkami oprócz Złotych Przebojów nie odbierze (no jeszcze Trendy czasem coś tam zagra jak jest retro lista). Kiedyś Złote Przeboje były inne, leciały same stare kawałki, nadal większość to stare kawałki, ale pojawia się coraz więcej nowości. Złote Przeboje to nadal moja ulubiona stacja, ale słuchając ich przynajmniej 10 godzin dziennie (gra mi w pracy, w domu, w samochodzie, na słuchawkach podczas spaceru) zaczynają się trochę nudzić gdyż puszczają tak jakby playlistę z tymi samymi piosenkami cały czas w kółko. Niektóre retro utwory (obecne np. na Plusie się u nich nie pojawiają, gdyż w tej swojej "playliście" ich nie mają), dlatego czasem przełączę na Trendy lub RMF FM, aby posłuchać czegoś innego. Zdarza się czasem też, że posłucham słowackiego radia Melody - grają podobnie jak Plus i Złote Przeboje. Trendy Radio też kiedyś grało dużo retro przebojów, teraz z roku na rok jest ich coraz mniej. Dlatego sądzę, że Plus przydałby się m.in. w Krośnie (i pewnie nie tylko). Oj gdyby tak w sieć Plusa weszło Radio Fara - byłoby super (W Krośnie wystarczy już Radio VIA). Obecnie tutaj Plus to tylko przez Internet lub w niektórych miejscach stacjonarnie na zewnętrznej antenie z Chorągwicy na 106,1 (lecz tu dosyć Słowacki Express na 106,2 zakłóca). Może jest w Plusie podobnie jak w ZP - Playlista w kółko (nwm nie słucham ich tak dużo jak ZP, gdyż Plusa w mojej lokalizacji nie ma, czasem słuchałem Plusa w Internecie) , ale zawsze to coś dla urozmaicenia. Ogólnie to na Podkarpaciu i w Małopolsce ZP ma monopol na rynku retro muzyki. I w takiej np. Warszawie są dostępne wszystkie stacje, a na zadupiach tego nie ma. Są ludzie lepsi i gorsi. DAB+ rozwiązał by tu problem (nie mówię o wyłączeniu FM, ale nadawanie równoczesne FM i DAB+; z DABu można byłoby słuchać stacji nie dostępnych po FM w danej lokalizacji).
@Kiler - Oj też bym wolał gdyby na 225kHz zamiast Jedynki poleciał RMF FM (i pewnie tylko nie ja bym tak chciał), ale to są marzenia które nigdy się nie spełnią
Skoro temat o Polskim Radiu, a już zboczyliśmy z tematu to dodam jeszcze do poprzedniego komentarza że w Polskim Radiu retro przebojów na pewno nie usłyszymy (albo rzadko kiedy), prędzej na RMF lub Zetce
To ja może zapytam... W Jedynce jest właśnie audycja o Wierze Gran, w której prezentowane są jej przeboje. Kiedy w RMF-ie albo Zetce były przeboje Wiery Gran?
Wiery Gran pewnie nie, ale Ofrę Hazę napewno.
A kiedy to Jedynka grała The Shadows lub Mike'a Oldfield'a?
Ani RMF FM ani ZET muzycznie nie jest do słuchania, ale RMF24 już tak.
Wszyscy chcą dwóch rzeczy: wywalenia w kosmos Solca lub w najlepszym przypadku wywalenia Jedynki z długich. Koniec i kropka.
A świstak siedzi i zawija... Mike Oldfield retro? :) No niech będzie. Moonlight shadow Jedynce ostatnio 15.04 - https://www.odsluchane.eu/utwor/21938/mike_oldfield_maggie_reilly_-_moonlight_shadow
Podobnie z pozostałymi wskazanymi... Mam taką propozycję. Może najpierw warto posłuchać, a potem pisać?
I znowu brzmienie Solca jak z telefonu GSM. Dla przykładu proponuję posłuchać BBC 4 na 198, nie wiem jaki brytole nadajnik teraz tam mają lub Nautela Węgrów na 540.
Jak jest sens takiej emisji? Tj profanacja modulacji AM. Co robi procesor emisyjny w tym nadajniku. A może go nie ma lub jest na bypasie? Tragedia. Konstantynow można znaleźć na yt. Proponuję go sobie posłuchać.
Kochałbym 225 gdyby jakość była taka jak emisja na falach średnich. To jest męczarnia. Zgadza się, że z dala od miast, miasteczek, wsi, linii enegetycznych 225 KHz idzie jeszcze ok. Ale jadąc samochodem ciągle coś buczy, brzęczy, brumi. Jadąc samochodem 5 godzin, psychika zaczyna siadać i człowiek wybiera FM. Dla tych co są słabi z geografii, Polska nie jest krajem słabo zaludnionym, słabo zenenrgetyzowanym, a na Ukrainę i Białoruś nie jeżdżę bo to inny wymiar (zdrowie i życie jeszcze mi miłe). Pozdrawiam wszystkich biorących udział w tej burzliwej dyskusji.
Dzięki Jedynce na 225 KHz można posłuchać tego radia na starych jeszcze sprawnych dużych z drewnianą obudową odbiornikach z lat 30-tych, 50-tych czy 60-tych które nie posiadają fal Ulutrakrótkich UKF FM, także kierowcy tirów którzy wyjeżdżają z Polski na wszystkie strony Europy mogą posłuchać PR1 na 225 KHz, a jak wyłączą z Solca fale Długie to i tak nie potrzeba obalać tych masztów dalej posłużą jako podstawa dla anten TV, Dab+, UKF FM a niżej dla tych czterech Telekomów, podobnie jak maszt Raszyn-Łazy długofalowy został dostosowany do emisji Telewizji Analogowej potem cyfrowej NTC i radia UKF FM I jeszcze DAB + ma jeszcze z niego nadawać, a jeszcze UKF to już z niego nadawał od lat 60-tych gdy był jeszcze głównym masztem nadawczym PR1 na 224 KHz. Czyli masztów w Spolcu niepotrzeba rozbierać.
Ze stacji PR według mnie najlepiej grają regionalne Audytorium 17. Spoczko muzyka, brak gadania głupot. Takie trochę PR z przed 20 lat. Z tym, że dzisiejsze Audytorium 17 z tego co mi się wydaje to osobne spółki, a jedynie finansowane i wspierane przez PR.
Kiedy na jedynce / trójce grano m.in. Bon Jovi, Modern Talking, Texas, Queenn, C.C Cath, Ricchi e Poveri, Abbe, itd. czy polskie retro hity. Może sporadycznie. Najczęściej słychać to w Złotych Przebojach lub Plusie, ale RMF FM, Zetka czy Audytorium 17 też to często puszczają. Nowszych top przebojów czy młodzieżowych (jak np. na Esce) na PR też brak. Pr to ogólnie mało muzyki, głównie bezsensowne gadanie.
@Misiek. Telefon w GSM to już o niebo lepiej brzmi niż 225kHz. Polecam wsiąść starą nokie z tylko 2G zadzwonić pod 226459100, odpali się Jedynka i porównać z tandetną jakością 225kHz.
Fale średnie dużo lepiej brzmią np. 999kHz itd. świetnie grają, i takie MW chyba też mniej energii konsumuje. 153kHz też gra znacznie lepiej od 225kHz, Konstantynów - to była super jakość, prawie jak na UKFie. Nawet Raszyn lepiej grał niż Solec. Tylko ten Solec gra tak tragicznie, jakość z mikrofalówki, jakby z 4kbps bitrate, pierdzi i jeszcze nie wiem co. Jakość też kiepska. W Krośnie nie raz lepiej da się odebrać Twoje Radio Lipsko 963khz lub Radio Andrychów z mocami po 1kW niż to 225khz. 198khz z Raszyna odbieralo znacznie lepiej. Nawet jak nie było na UKF 102,4 jeszcze Leliwy to Jedynka z Raszyna w Krośnie grała lepiej niż na 225khz, no i RMF na 91 do dziś tak gra.
Myślę, że dobrym krokiem byłoby przeniesienie 225kHz na Raszyn. Bardziej centralne położenie, ogólnie lepsza lokalizacja, itd.
Załamka... Ja naprawdę sugeruję najpierw posłuchać, a potem pisać czego nie gra... Ci wykonawcy są tak często - i z różnymi utworami - że nawet nie ma sensu przeklikiwać dalej odsluchane.eu. Dość powiedzieć, że Queen jest aktualnie na Liście Przebojów Trójki.
Do powyższej wypowiedzi - człowieku czytaj bo tam pisze kierowca, który jeździ po Polsce gdzie sygnał Solca jest najsilniejszy!!!
RADIO FARA bym zostawił takie jak jest choc w moich okolicach ( wiele lat temu na 104.5)
łapało,obsecnie za słaby sygnał aby odebrac
jest specyficznym radiem
,przeciwieństwo radia Maryja
nie widze tam w ramówce polityki za to duzo tresci religijnych
i radio fara ma w tym swój specyficzny charakter
jak zmienili radio er lublin na plus tez były głosy nie zadowolenia ze bedzie za mało religijnych tresci
a to jest tak to nazywam półswiecka wersja radia Maryja
z tym ze zamiast propagandy rządu jest zbyt mala liczba audycji relig .
ja jeszcze kojaze radio vihod (98.6)
zanim zmieniono na jemne moelodie puźniej jemne(gdzie w obu przypadkach grali łagodna spokojną muzyke
którą trudno w dzien mogłem znalesc w polskim ukf( a nie miałem satelity)
(teraz melody)-tez były głosy niezadowolenia wsród słuchaczy(ze wzgledu na minimum trsci lokalnych
(wydaje mi sie ze poza reklamami jemne złozone ztrzech stacji- emituje tylko reklamy lokalne w tych blokach
nie jak u nas eska plus czy suprenova
jescze jedno , specyficzną rozgłosnią bylo alex
zakopane
obecnie tę wersje mozna sledzic tylko w sieci
a naziemna (naleząca chyba do bauer czy rmf lub radi gra?)
zamieniła muzykę góralską i religijną
ograniczając muzyke góralską( religijnej nie słuchać)
i uzupelniają muzyką pop i disco polo
tez były sprzeciwy prosze poczytac artykuł nie tylko na radiopolska
częsc była za częsc krytykowała
(bo nie wszedzie jest zasieg netu)
wiele lat temu jak jeździłem w autobusie FALE Długie były znosne do słuchania
tylko nie pamietam co było zainstaliwane w autobusach
ze nie było problemu ze słuchalnoscią
wyjatek jak była burza-traski są tez na mw, sw ? chyba tez?nie wiem.
to było normalne
i dało sie słuchac
z teraz widocznie nie instaluja ani w autobusach ani w cięzarówkach
wkoncu nawet elektryki nie chcą instaliwac w autach radioodbiornik MW/FM
i szerokosci zycze bez odbioru
unia nie nakazuje wyłaczenia ukf
jak to jest z dvbt co miało byc
tylko krritv ubzdruała sobie ze do2030 chcą wylaczyc
a co do internetu jak miałem 3g(wyłaczyli) nie powiem jakiej sieci smigało mi nawet jak nie widział okna czy parapetu
a 4g
juz nie jest takie
a wziąłem ze wzgledu na nielimitowne wideo z kilku serwisów w tym youtube
Im niższa częstotliwość tym trzaski od wyładowań atmosferycznych są bardziej dokuczliwe. To samo dotyczy elektrosmogu.
Popieram @Jasnowidza, oddać cały rcn Ukrainie. Oddaliśmy już czołgi, samoloty, to co tam taki rcn. Niech tam sobie pierdzi i grzeje. Ukraińcy będą zadowoleni. Ma nowoczesny francuski nadajnik i super wytrzymałe chorwackie maszty. Ruskim rakietom napewno będzie się niemał.
Niewiem ile w tym prawdy(?), ale emitel przekazał 50 nadajników dvb-t Ukrainie. Chyba na wirtualnych mediach był artykuł. Zatem z Solcem nie powinno być problemu.
Ja wiem czemu nadal żyje i działa długofalowy nadajnik w Solcu bo on gra tylko dla Prezesa.
@ Do@@quklon - Ja też Farę i RadioVIA popieram i szanuję. To są stacje religijne z prawdziwego zdarzenia, a nie jak Maryja, gdzie gadają tylko o polityce i pieniądzach. Przykład z Farą podałem gdyż w Krośnie oprócz Fary jest jeszcze bardzo podobne RADIOVIA. FARA jest archidiecezji przemyskiej a VIA rzeszowskiej. Gdyby stacje się połączyły i nadawały jako jedna stacja np. na częstotliwościach Radia VIA, to na częstotliwościach Fary można by odpalić Plusa.
@ @@Qklon - Ależ ja nie mówię o wyłączeniu FM. Jak najbardziej jestem temu przeciwny, DAB to nie to samo. Pisałem tylko, że DAB+ i UKF powinny nadawać jednocześnie, tak aby na DAB+ były wszystkie ogólnopolskie stacje. Tak aby w miejscach gdzie nie ma ich na FM można było posłuchać na DABie. Z wyłączonym 3G mam akurat podobny problem ;)
Skoro Polskie Radio tak bardzo dba o zachwalnych tu od lat TIRowców, to dlaczego do cholery nie gra na 0,225 MHz Radio Kierowców? Podpowiem: ma ich w d... Skoro nadajnik żłopie prąd jak alkoholik %, to niech chociaż będzie przydatny dla ludzi ciężko pracujących w kraju, a nie tych co tylko pierdzą w swoich domach i podniecają się kręcąc gałką.
nie pisałem zeby wylaczyc tylko przesledziłem informacje dotyczące telekomunikacji i przepisów
UE
ze nie mamy obowiazku
jak mnie pan źle zrozumiał , z góry przepraszam
, nawet nie wiedziałem ze zwykły nadajnik LW będzie miał tak gorące komentarze
PR nie zamiesza wyłaczyc- info z redakcji polskego radia\
a moze DRM-AM - Czesi (954khz) , Węgry a nawet Rumuni myslą p wykorzystaniu radia AM w wersji cyfrowej
czas na Polskę
a co do wpisów jedeno z panów ze dlaczego rmf zet a moze Radio tok fm czy Radio Maryja nie planują nadawania
na AM- to chodzi o lepszą jakosc dzwieku
TOK fm- znalazłem ze podobno skierowany jest do słuczaczy miejskich wiekszych miast
z rzeszowkiego akurat odbieram
Tee, observator, nie ma to lepszego źródła wszelkiej muzyki, niż długie fale?
Konstantynów tak samo jak teraz Solec 225 kHz, musiał strasznie komuś przeszkadzać, że wysłali w 1991 roku "Franusiów" do naprawy odciągów, zamiast wezwać w tamtych strasznych, skorumpowanych czasach, jakąś znaną zachodnią firmę, teraz na szczęście inne "Franusie" medialne już nie dadzą rady, tak łatwo nam wyłączyć Jedynki i "Radia z duszą"
Fanie Solca na szczęście tacy jak Ty są już na wymarciu. Solec zamilknie po 2030 roku. Prawie nikt tego buczenia nie słucha. Ekonomia wygra z maniakalnym hobby grupki pasjonatów długofalowych przypierdów.
i tak jeszcze prosba do administratora, moze by najlepiej wylaczac komentarze pod postami o pr z automatu bo tych trolli to ni panu ani nikomu raczej sie cytac nie chce a to ich biadolenie szpeci tylko serwer i zasmieca bae danych :)
Do Krzysztof co oznacza ta zmiana ? Jestem z Łowicza i chodzi o tą częstotliwości 107mhz / #ID 4460 / Łowicz
zmiana anteny z id= na id=2098
Boli prawda co - krzyżyk pali w usta zwolenników wiecznego trwania technologii z lat 30-tych XX wieku? Jesteście technologicznymi lunatykami, osobami uwięzionymi pomiędzy wymiarami. Wasz skowyt wiecznego utrzymania żywego Solca nikt już nie słyszy.
Tak jak waszego skowytu o jego wyłączeniu :P. Polskie radio nie zamierza tego zrobić szczególnie przez jakieś losowe komentarze pod artykułami losowych anonimków i powinno to dotrzeć do niektórych.
Ja tak może nieśmiało przypomnę o netykiecie... Raz, że wartałoby mieć argumenty, dwa - szacunek dla oponentów, trzy - kulturę języka. Dziwnym trafem brakuje tutaj tego tylko jednej stronie sporu. Może ustalmy rzeczy pewne - konserwacja się skończyła, Solec gra ponownie, a tu nie ma miejsca na język spod budki z piwem. Jeśli ktoś potrzebuje, niech stosuje go pod tą budką.
krytycznie odnosnie solca
a zwłaszcza pana cd
u pana kazdy jest trolem nawet jak nie pisze wiadomo oczym
ja tez jestem ze bronię fal długich
ps. ani ukraina ani rosja ani białorus nie nadaje na LW
a do@@Nightpurrer
widac ze pan jest rzecznikiem i bedzie mówił panu redaktorowi co ma usuwac
a co nie
ja słucham na długich , średnich i krótkich radia i nikt nawet pan nie zmusi mnie do zmiany
ps. dlaczego kazda stacja radiowa nawet z polski nie ma strem w sieci
np.ex radio odolanów
nA rmf maxx tez czekalismy długo
eska wersja ogulnopol(idzie na astra 23,5
a nie ma w sieci)?
nie kazdy ma obrotnicr lub konwerterów multóm na ,,talerzu''
przez satelite tez słucham PR
mimo ze jestem w mniejszosci
i nie krytykuje np zakodowania muzo fm czy innej stacji
bo za muzykę muszą radia płacic
a to idzie poza Polskę po za Europe
ps. ciekawe czy wizyta prezydenta w Mongoli miała cos wspólnego z falami LW
TAM ICH NADAJE NAJWIECEJ
Ciekawe co się stanie z samym nadajnikiem jak wygaśnie resurs producenta w wrześniu 2024 r.
PR kupi nowy nadajnik, będzie go samo remontowało a wtedy koszty utrzymania napewno wzrosną, czy też zamknie rcn?
Nie martw się @Misiek, nadajnik jest nowoczesny (6100 tranzystorów mocy MOSFET), jak się tylko nie przewrócą maszty to może nadawać wiecznie.
http://www.elektronikjk.pl/telekomunikacja/nadajniki/4.html
Solec NIE BĘDZIE miał ani ekonomicznego ani słuchalnościowego sensu nadawania po 2030 roku. Oczywiście mam nadzieję, że nastąpi to wcześniej. Już teraz tj. 2023 roku ten "technologiczny mamut-trup" jest kompletnie niepotrzebny na polskim rynku radiowym. Jak trzeba być porobionym żeby tak fatalnej jakości audio słuchać wraz z zakłóceniami.
Byłem ostrym przeciwnikiem likwidacji OIRT i patrzyłem na medialną propagandę lat 90-tych usprawiedliwiającą taki krok. Ale wyłączenie 225 KHz popieram. Co innego było 20 lat temu, a co innego teraz. Teraz nie da się słuchać bo zawsze są nieznośne zakłócenia. Na OIRT nigdy czegoś takiego nie było!
6100 tranzystorów mocy MOSFET, a po solidnej burzy ile na raz wylatuje? Połowa? To dlatego tak się gra na jeden blok. Przyjdzie druga zmiana to dołączy się do naprawy. To już chyba lepsza chociaż jedna lampa jak było w Raszynie.
@Dziadek
Nadajnik ma ogromny zasięg i dlatego na pewno nie wszędzie w Polsce jest możliwy dobry odbiór i dla wszystkich słuchaczy, ja mam kilkaset km do Solca i dobry dźwięk bez zakłóceń, radio małe kieszonkowe (niestety sowieckiej produkcji)
dlaczego niestety ze sowieckiej
mój wójek mówił ze ukrainskie radioodbiorniki były lepsze
bo polacy produkowali szajs
Sowiecki a dokładnie radziecki: K-U Zawod Rosja Каменск-Уральский приборостроительный завод.
Gdzie produkowali odbiorniki na Ukrainie, w jakim mieście?
Posłuchajcie swojej paplaniny i jak Was ogół widzi: podniecacie się w 2023 roku słuchaniem fal długich NA SOWIECKICH RADIACH! Ludzie co Wy bierzecie!!!
@Anty Solec Man
Program 1 Polskiego Radia ma już 97 lat, kup sobie radio z falami długimi i posłuchaj chociaż z ciekawości, jak brzmi prawdziwa radiofonia, a nie strumienie i aplikacje w smartfonie!
postęp jak z samochodami elektrycznymi , co stwarzają zagrozenie
dla bezpieczenstwa
a w Polsce wszyscy chwalą
albo z napedem wodorowym
i jakos nikt nie neguje
a słuchać mozna jak sie chce
i czy doradził cos w sprawie LW na Mongoli
gdzie liczba nadajników jest dostepna nadal
Do Fana Solca: wywal ze swojego domu CO, wstaw kozę i pal miałem. Ze ścian wypruj kable, a na stole postaw świeczkę. Poczujesz wtedy prawdziwy smak I połowy XX wiecznego życia.
Ale jeszcze koniecznie na stole obok świeczki - radio jednolampowe Manczarskiego pożyczone z wystawy p. Dulskiego i z zapasem baterii żarzenia i anodowej ;)
CZAS RADIOFONII DŁUGOFALOWEJ SKOŃCZYŁ SIĘ. CI CO JESZCZE NADAJĄ ROBIĄ TO DLA GRUPKI SŁUCHACZY I WKRÓTCE SAMI ZAKOŃCZĄ OSTATNIE EMISJE. NA KONTYNENTALNEJ EUROPIE AKTYWNE SĄ TYLKO 3 NADAJNIKI (RUMUNIA 153, POLSKA 225, DANIA 243 KHz). Z WYSP W. BRYTANIA 198, ISLANDIA 189 KHz. Reszta leci z Mongoli, Algierii i Maroko. Fale długie to w Europie PRZEŻYTEK!
Jeśli nie chcą aby Stolec podzielił los Konstantynowa to niech jak najszybciej sprzedadzą te maszty Emitelowi i przeznaczą je jak stojaki pod anteny DVB-T, DAB+, FM, GSM, itd. Przynajmniej będzie z nich jakiś pożytek (tak jak z Raszynem zrobili). Tak to prędzej czy później ktoś wpadnie na pomysł wysadzenia tego pierdzącego słupa propagandy w powietrze. Ja się dziwie, że to jeszcze w ogóle stoi. Nawet jak PR nie chce tego sprzedać Emitelowi to może nawet sami niech przeniosą z Trzeciewca tam swoje programy czy zaczną dzierżawić maszt innym firmą.
Obecnie chyba więcej gospodarstw jest wyposażonych w odbiorniki DAB+ niż w LW. Dawno nie widziałem radia z LW (no chyba, że w samochodzie). Jak chcą nadawać dla tirowców to niech na średnich nadają. Solec pierdzi tylko dla nostalgii bo zacznie się "Lato z Radiem" i wszyscy fanatycy radia wyłączą Jedynkę na UKFie, wyciągną ruskie odbiorniki, które nastawią na 225kHz. Coś podobnego jak w Leżajsku na "Radio Biwak" ze 102,9 przełączą się na 90,5. Z jakiego powodu: - Nostalgia i wspomnienia. Tyle, że tu jak dobrze antenkę ustawią to różnicy w dźwięku nie będzie, ale już na "Lecie z Radiem" na 225kHz w porównaniu z UKFem będzie olbrzymia różnica.
@Dziadek - wyłączenie OIRT było największą głupotą w dziejach polskiej radiofonii. Dziś brakuje wolnych miejsc na UKFie, gdyby działały zarówno OIRT jak i CCIR było by znacznie więcej miejsc na nowe / istniejące stacje w miejscach których ich nie ma.
A może tak 225kHz przeznaczyć na Radio Maryja, które by można było wtedy wyłączyć z UKFu. Och ile miejsca by się zwolniło. Bo osobom dla których jest przeznaczone Radio Maryja chyba aż tak jakość dźwięku "z mikrofalówki" nie przeszkadza. A Toruń Solca blisko :)
@Mietek
Będę się modlił na antenie Radia Maryja, o przemienienie radiowe dla Ciebie, i o wypędzenie cech Homo Sovieticusa z umysłu, i o powrót do słuchania naszego umiłowanego, jedynego Solca Kujawskiego 225 kHz ;)
PO wygranych wyborach jesienią POwiemy co sądzimy o mediach państwowych. 225 jest na specjalnej liście.
Los Solca jest już przesądzony. To kwestia góra kilku lat kiedy to emisja długofalowa zostanie ostatecznie zakończona. Będę bić brawo pod masztem w dniu jego wyłączenia.
Fale długie w Polsce są na takim etapie jak dolny ukf w połowie lat 90-tych. Nieuchronny koniec zbliża się.
Wtedy maszt w Solcu stanie się podstawą dla anten NTC będzie kolejny RTCN podobnie jak maszt Raszyn-Łazy który był najpierw długofalowy a po latach jako główny nadajnik NTC i UKF na Warszawę z Aglomeracją.
Na szczęście 225 kHz to nie tylko PR1, ale i dane dodatkowe. Ostatni przetarg Polskiego Radia dowodzi, że nadajnik ten będzie funkcjonował jeszcze długie lata czego sobie i wam życzę.
Solec może pełnić taką samą rolę jak 162 KHz TDF. Nadawanie audio to PRZEPALANIE NASZYCH PIENIĘDZY.
zobaczymy jak bedziecie narzekac na dab+
i momenty ciszy w eterze
jak jest FM to przynajmniej słabszy sygnał choc szumi to idzie
a dab+ sprawdzałem jak był za słasy sygnał byla cisza
a radio nie lubie ciszy.
a co do nadawania moze byc LW lub zaproponowane przez jednego pana MW
i 2-4 mniejsze nadajniki
pozyjemy zobaczymy
dab+ napewno nie pokryje całego kraju wiec FM lub LW
nie ma innego wyjscia
Do miłośników 225: możecie zaklinać rzeczywistość ale każdy normalnie myślący wie, że nadawanie na długich jest realizowane tylko i wyłącznie z powodu obecnej ekipy rządowej. Te wręcz patologiczne zamiłowanie do starych czasów PRL aż bucha z każdej możliwej strony.
@Ostry, a czy za poprzedniej władzy ten nadajnik był wyłączany?
@Anty Solec Man, może być i sama nośna. Grunt by była emisja. Jednak na wyłączeniu modulacji nie ma żadnych oszczędności, bo nadajnik zużywa tyle samo prądu. Zatem zapewne długie lata pozostanie tak, jak jest.
Gdyby nie rządy ZJ to nadajnik byłby już przeszłością. NIE MA ŻADNYCH PRZESŁANEK ABY MAMUTA UTRZYMYWAĆ PRZY ŻYCIU (EKONOMICZNE, BEZPIECZEŃSTWA, SŁUCHALNOŚCI, JAKOŚCI).
czy wszystko co z tamtej epoki jest złe
ja mam dobre wspomnienia z przełomu lat 80 i 90 XX w
byc moze liczba nadajnków komórkowych i czy LTE moze wpływac na odbiór
a na MW tez jakis czas nie dało sie słuchac
czekam na testy DRM-AM w Polsce
moze PR na cyfrowym AM zagra kiedys
a władza nie ma nic do tego
rząd PO nie zmusił Polaków do kupowania dekodera DVbT ,bo to był od górnie nie od rządzacych i nie od UE
tak samo UE nie narzuca wyłączenia FM
bedzie sie chciało wysłuchac na DAB+ wiad pogodowych lub drogowych albo komunikatów
i na fm nie bedzie problemu a czy dab+ bedzie ładował sie jak w sieci radio co po killku sekundach słuchało sie dalej
przy słabym internecie
wątpię będzie cisza i jak by sie czytało ksia,zke z wydartym kawałkiem stony
postęp nie zawsze jest dobry ,weźmy co dobre z tamtego i z tego i bedzie full wypas jak mówi młodziez
i zamiast rozbierac jak tu było napisane przez czytelnika lepiej niech zostanie jako pamiątka muzealna dla potomnych
w czechach potafili wywalczyc aby nadajnik został rozebany
ps Azjatycka częsc Rosji rozbiera nadajniki AM
nie idźmy tą droga
Ucieszyłem się bardzo jak to przeczytałem: Na szczęście 225 kHz to nie tylko Program 1 Polskiego Radia, ale i dane dodatkowe.
Czyli mamy tam atomowy, albo jeszcze jakiś lepszy zegar, wzorzec do synchronizacji dla Polski?
Możecie się łudzić ale emisja audio na 225 KHz zbliża się do końca. Po zakończeniu emisji audio co najwyżej zostanie sygnał czasu, a i to nie jest pewne.
Co Wy tu gadacie - jaki sygnał czasu? Jak wszelkie systemy, które muszą być wysoce NIEZAWODNE poprawnie odczytają czas w tym gąszczu zakłóceń??? Tu żadna cyfryzacja sygnału NIC NIE DA bo gdyby było inaczej to DRM 225 KHz już by od lat grało!
@Anty Solec Man szkoda że jesteś anonimowy, bo chętnie bym się założył, że emisja na 225 kHz pozostanie minimum do 2034 roku... i wiem o czym piszę.
Ja bym się nie zakładał. Konstantynow też miał grać 40 lat. Grał tylko 17. Solec na razie brzęczy 24 lata. Resurs przedłużony na kolejne 10 lat ? A co jak się maszty zaczną upodabniać do narty, to chorwacycy specjaliści przyjadą je podprostowywać? Ze skutkiem jak w Konstantynowie. Ciekawe ?
Sygnał czasu z Solca - miał być, ale nie ma :( . Zegarki synchronizowane radiowo biorą sygnał w 2 sposoby:
1) DCF77, czyli sygnał czasu na AM 77,5kHz nadawany z Frankfurtu. (większość zegarków nie wyposażonych w radio, itp.)
2) Synchronizacja czasu z lokalnego RTCNu. Tak czas ustawia większość radiobudzików (oczywiście tych które funkcje auto nastawiania mają), wyświetlaczy na innych urządzeniach posiadających radio, na dekoderach DVB-T i podobnych urządzeniach. Niektóre samochody czas na komputerze również pobierają w ten sposób, są też zegarki bez radia, TV, itd. które synchronizują się w ten sposób, ale to jak na razie rzadkość
Niestety Solec na razie sygnału czasu nie nadaje i z tego co mi się wydaję żadnych innych danych cyfrowych również, a właśnie w ten sposób można by nadajnik ten wykorzystać. Sygnał DCF77 jest na Podkarpaciu bardzo słaby. Wewnątrz nie idzie nic w ten sposób zsynchronizować, dopiero na zewnątrz ledwo co się coś nastawi. Gdyby uruchomiono doświetlenie sygnału DCF77 z Solca, sygnał w Polsce by się poprawił. Można by to i pewnie zrobić na 225kHz lecz to wymagałoby raczej wymiany sprzętu (zegarków).
Miało być coś takiego, że na 225kHz będzie nadawana podnośna sygnału czasu, ale jak na razie nie słyszałem, aby to nadawało. Może się mylę, ale wątpie.
@Ubot - Dlatego ja jestem za tym, aby równocześnie nadawało FM i DAB+. Na FM najpopularniejsze stacje (nawet tak jak jest obecnie), na DAB+ ogólnopolskie MUXy zawierające wszystkie dostępne ogólnopolskie i sieciowe stacje na rynku FM (w miejscach gdzie po FMie są one nie dostępne, dałoby się słuchać ich na DAB+) i nowe stacje. Niestety ja słabo widzę przyszłość tego DABu. Grupa RMF, Agora, EuroZet, ZPR Media, itd. nie za bardzo są tym zainteresowane, a szkoda. JA broń boże nie chcę wyłączenia UKFu, ale chciałbym, aby DAB+ też się rozwinął i nadawały one równocześnie
Nikt żadnego 300 metrowego rzęcha nie wykorzysta na żadne dodatkowe funkcje w technologii AM. A wiecie dlaczego?: bo nie ma na to pomysłu i przede wszystkim KASY. Jedyną wartością przypierdów na 225 KHz jest maszt i to on będzie służyć do transmisji FM/DAB+/4G-5G przez dekady (dopóki nie zawali się jak Konstantynów).
ZAORAĆ FALE DŁUGIE. TO JUŻ NIKOMU NIE SŁUŻY.
Niestety, ale ograniczenia związane z nadawaniem w paśmie fal długich są nie do przeskoczenia. Po pierwsze - zakłócenia od wszystkiego co mamy w domu i jest na prąd. Od żarówki LED, poprzez słuchawki BT, a routerach WiFi skończywszy. Po drugie - energochłonność. Jaką moc ma ten nadajnik? 1 MW? To sporo. Chyba, że tam uruchomią te małe reaktory jądrowe z Orlenu to można pomyśleć nad utrzymaniem tego. W dobie internetu byle gdzie, Polskiego Radia można słuchać poprzez LTE/5G/WiFi prawie w każdym zakątku świata i to nawet na tanim smartfonie. Można też pomyśleć nad radiem satelitarnym działającym podobnie do amerykańskiego SiriusXM? Też by to działało wszędzie, a anteny do takich odbiorników są niewielkie.
Fale długie to technologiczny parias. Wszyscy od lat z pobliskiego europejskiego podwórka zamykają emisje długofalowe. Kto tam jeszcze na boga nadaje??? Anglia w formacie 100% talk, Rumunia bałkańskie przytupy. Jedynie Isladnia jeszcze coś normalnego puszcza na 189 KHz ale złapać ich sygnał to mega sztuka. A tak z dalszych lokalizacji pozostaje Afryka Północna i egzotyczna Mongolia (która jest poza zasięgiem nasłuchu). Jaki jest wniosek pisać nie muszę. Ktoś tu pisał żeby nadajnik w Solcu rozebrać i przekazać Ukrainie. Popieram to w 100%. Kończmy to radiowe średniowiecze z grupką fanatycznych słuchaczy.
Dla kogo to nadaje na 225? W całym kraju jedynka ma dobry sygnał na FM. Po co ten żarłoczny dubel na długich falach z całą gamą zakłóceń? Zakładam się, że poziom słuchalności wśród słuchaczy jedynki nie przekracza 2-3% (bardzo optymistycznie). I co dla nich 300 m żelastwa i moc 1MW??? Wygasić to jak najszybciej! Szum tła to jest to, co powinno być od dawna na częstotliwości 225 KHz.
Od konserwacji minęły już niemal trzy tygodnie, emisja wróciła, wszystko działa jak należy, po majówkowych wypadach słuchacze zapomnieli już pewnie, że taka przerwa była... a tu nie ma dnia, żeby się nie pojawiał nowy rewolucyjny wpis. Normalnie jakby ktoś zarabiał w ten sposób na życie... Interesujące...
Panie Krzysztofie nie ma Pan racji. Pan tkwi w kokonie minionej epoki. Fal długich nikt już nie słyszy. Ja od 10 lat słucham Polskiego Radia na 102,4 FM. Fale długie dawno temu wyłączyłam bo w bloku za dużo zakłóceń. Jest Pan ślepy. Słuchałam długich dwie dekady ale powiedziałam dosyć. Czas długie posłać na emeryturę. To nie ma sensu.
Mister Sagan: You are a liar and a hired troll. You work for foreign intelligence. Someone already has an eye on you. It does not look good.
Sagan im więcej piszesz tym mniej jesteś wiarygodny. Nic nie poradzisz na to.
I kolejne komentarze w krótkim odstępie czasu tylko w tym temacie... Jak to było? Uderz w stół...?
Do admina: krzyżyk piecze w usta co? Lepiej dalej brnąć i obrzucać jak obornikiem pole, wszystkich dookoła, którzy bardzo mądrze krytykują dalsze istnienie Solca. A co tam lepiej samemu opadać w nicość bezsensownego uporu na zasadzie: "bo tak chcem i po moim trupie". A do tego żyć i wmawiać wszystkim spiskową teorię dziejów, co bardzo pięknie widać w powyższej wypowiedzi. Nie ma żadnego stołu i nożyć. Jest tylko wypaczony własnym maniakializmem stan umysłu.
Ja tylko patrzę w statystyki i porównuję... I ta aktywność w tym wątku tyle po zakończeniu konserwacji jest zadziwiająca. Z tymi argumentami to też tak różnie jest powyżej... Ja nie mówię, że LW pełnią dziś taką rolę jak np. cztery dekady temu... ale z całą pewnością nie jest tak, jak by tu niektórzy chcieli, że nie pełnią żadnej roli.
zaydrosycze sąsiadom z Europy i innym krajom gdzie AM lub LW I SW jest wykorzystywane
a u nas
amatorskie częstotliwosci AM czy CB nie obchodzi mnie
bo to maja być profesionalni a nie ,, głupie rozmowy spod budki
JAKĄ ROLĘ W OBECNYCH CZASACH NA TERENIE POLSKI PEŁNIĄ FALE DŁUGIE? JAKĄ ROLĘ ODEGRAŁY W PANDEMII. NO SŁUCHAM.
To ja odwrócę pytanie. Co takiego wyjątkowego pod względem technologii było w pandemii, że akurat do tego miałyby być wykorzystane w jakiś specjalny sposób fale długie?
Pani Tereso, Pan Krzysztof będzie bronił emisji z RCN Solec Kujawski AM 225 kHz wstęga DCC-AMC 12 kHz "do ostatniej kropli krwi z żył, aż się rozpadnie" ten obiekt "w proch i pył".
Z innej strony patrząc niech brzęczy, przynamniej obsługa nadajnika ma robotę.
Ma z czego żyć. A dzisiaj o pracę z pasją naprawdę jest bardzo ciężko.
Co do emisji sygnału czasu, (zagadnienie pojawiło się w komentarzach) przy obecnych technologiach jest ona całkowicie pozbawiona sensu. Emisja polskiego sygnału czasu jest spóźniona co najmniej o 60 lat.
Flagowym obiektem do emisji sygnału czasu na wzór DCF 77 miał być RON Wacyn Radom. Z tego co pamiętam, chyba była też założona jaka częstotliwość z zakresu VLF. Problemem był stary nadajnik lampowy Marconi, chyba jeszcze przedwojenny do którego nie było już części zamiennych (w tym głównie lamp).
Do admina: kolejne ucieczki symantyczne przed udzieleniem odpowiedzi. Technologia fal długich to piękna technologia ale z istotnym szczegółem: jej czas już minął. Po drugie ta technologia w obecnych czasach NIC NIE ZNACZY. Fakt jak przyjdzie wojna to i prądu nie będzie, a nadajnik w Solcu potrzebuje prądu jak elektrownia węgla. Generalnie każda radiofonia i internet padnie (bez znaczenia na technologię). Wyjątkiem jest pasmo SW (ze względu na globalny zasięg). Lecz w czasach pokoju LW przy WSZECHOBECNYM ELEKTROSMOGU, WSZECHOBECNYM FM, WSZECHOBECNYM INTERNECIE, WSZECHOBECNYM ZASIĘGU SIECI 3G/LTE jest jak kamienne rzymskie koło przy oponie np. Continental. Nie ma co dalej się pruć i bronić "pary i węgla". Amen.
Ale wystarczy wystawić głowę nieco poza swoją bańkę. Kilkudniowy brak prądu powodujący brak telefonii komórkowej i oferowanego przez nią internetu, brak możliwości oglądania telewizji czy odpalenia superwypasionej wieży w czasie pokoju nie jest wbrew pozorom czymś niespotykanym... Dla miastowych to niewiele znacząca informacja w serwisie, że wiatr/śnieg uszkodził linie energetyczne i ileś gospodarstw nie ma prądu. Dla mieszkańców tych gospodarstw życie wywraca się wtedy do góry nogami. Proponuję z nimi o tym porozmawiać. Ja już to zrobiłem...
Przypominam, że w obecnych czasach prawie w każdym miejscu w terenie zamieszkałym dostępne są stacje FM przynajmniej w ilości dwie sztuki (z dobrym sygnałem) do odebrania nawet na chińskim badziewiu. To o czym pisze admin, to słuszny przykład ale z lat 60/70/80 i wczesnych 90. Nie można kotłować 1MW głównie dla Pustelników w Bieszczadach.
to samo mozna powiedziec dlaczego nie chętnie są instalowane przez monterów ustawienia satelitarne
poza HB13E( astra-19,2 tv-trwam)
(tłumaczenie ze tam nic nie ma ,,po polsku''
jest jak by mówic nie bo nie
jak by swiat sie konczyl tylko na polsce
skoro brakuje nadawców krajowych wybieram na AM, z LW tez korzystam nie tylko na 225khz
i jakos mi to nie przeszkadza
i nie kazda stacja FTA z ustawien dostepna jest na hb13e
czy astrze 19,2e
widocznie sprzedawcy radioodbiorników( czepiajacy sie jak sie wypytuje o zakup radia FM/AM czy FM/LW uwazają ze po co i tak wszystko jest na ukf).To co ja słucham nie ma na ukf
a czy będzie czy nie będzie to tak jak z innymi rzeczami
np narzuci nam KRRiTV(nie pytając nas o zdanie słuchaczy, jak tez niektórzy robią to z innymi tematami gospod i czy ekonomicznymi- zastąpienie hybrydowych i elektrzycznych benzyniakawmi i na LPG gaz) wyłaczenie ukf- na rzecz dab+ któ nie wiem czy nie bedzie bardziej kosztowny niz obecny ukf
(ten pierwszy moze sprawdzic sie w duzych miastach
a trudno aby w terenach górzystych stawiali co chwila nadajnik dab+
i zebym miał antene na zewnątrz aby słuchac radia dab+
to przypomina początki radia
.kpina i tyle w temacie dab+
chyba ze zamiast widoków bedą maszty radiowe
ps. zadam pytanie czy utylizacja bateri czy akumulatorów -nie znam sie tak piszę
nadajników dab+ tez bedzie tak kosztowna jak utylizacja akumulatorów w samochodach elektrycznych
Napisałem, żeby wysunąć głowę ze swojej bańki... Całkiem powszechny widok to zestaw kina domowego (ale do działania wymaga prądu) i stare radio z OIRT na baterie. Świat nie kończy się na milionowym mieście, nie dzieli się też jedynie na mieszkańców miast i pustelników w Bieszczadach - to bardzo miastocentryczne spojrzenie...
Nie ma żadnej bańki. Sieć nadajników FM jest bardzo duża. Adminie zatrzymałeś się MENTALNIE w latach 90-tych (to twoja osobista bańka). Polskie Radio, RMF, ZET posiada na TERENIE CAŁEGO KRAJU EMISJE Z MOCAMI DO 120 KW. Są też inne komercyjne stacje z mocami kW. Człowieku nawet jeśli w jakimś powiecie nie będzie prundu, to i tak emisja FM dolatuje do słuchacza z różnych RTCN-ów!!! Jeden piorun i Solec gaśnie!!! Aktualną sieć FM można porównać do klastrów sieci komórkowych czyli jeden-dwa bts-y padają, to telefon przełącza się do bardziej odleglejszych. To samo jest z FM. Tracisz bliższe stacje ale słyszysz te odleglejsze. Jak cały nasz kraj padnie (jakimś cudem), to będzie oznaczać, że mamy armagedon w postaci NUCLEAR HOLOCAUST i wtedy radio nie będzie miało już żadnego znaczenia bo przestanie istnieć sieć energetyczna, nadawcza oraz ludzie. Będzie tylko CB i SW. AMEN.
Ale proszę czytać uważnie. Napisałem o tym, że te wszystkie super-hiper-nowe-radia do odbioru UKF, które ludzie mają w domach WYMAGAJĄ PRĄDU. Więc kiedy prądu nie ma pozostaje stare radio po dziadku - z OIRT i LW.
Naprawdę nie rozumiem tego podejścia, że skoro JA nie korzystam, to trzeba zaorać, bo przecież NIKT nie korzysta... Przejawia się ono w komentarzach i na forum niejednokrotnie w różnych kontekstach - również w kwestii tego, że jakieś radio powinno zostać wykupione przez taką czy inną sieć, bo JA go nie słucham...
Pamiętam w latach 70-tych, 80-tych, czy początek 90-tych u Nas w Wioskach Pierwszy Program Polskiego Radia Ludzie słuchali na Falach Długich program pierwszy i czwarty 225 i 198 KHz do tego dochodziły Radia na Długich z Czech, ZSRR, NRD Francji i innych na Średnich było pełno od wieczora na Krótkich pełno cały dzień w tym po Polsku Wolna Europa, Głos Ameryki, Radio Paryż, Radio Moskwa i nawet Radio Pekin po Polsku na UKF Ojciec przełączał w Niedzielę wyjmował wtyczkę anteny VHF1 z telewizora czarno-białego do Radia aby posłuchać Mszy Świętej w programie czwartym, u Rodziny w Warszawie UKF słuchano juz w latach 80-tych ale i na Długich też, a u Nas na Wioskach UKF zaczęto słuchać od początkuch lat 90-tych i wtedy coraz więcej stacji radiowych przechodziło z Mono na Stereo!, bo w latach 80-tych w stereo niektóre programy nadawała Dwójka i Trójka i trzeba było mieć Radio stereofoniczne i tych mało kto miał i jakie były drogie a Wieże Stereo ceny kosmiczne kilka wypłat miesięcznych! Pamiętam mały radiomagnetofon mono kosztował co Ojca miesięczna wypłata!!!. To były czasy!.
Na UKF 65-74 na początku pasma można było w Warszawie i całym województwie Warszawskim i dalej posłuchać fonię Pierwszego Programu TV.
W Warszawie TVP1 (fonia) było dostępne na 65,75 MHz. Potem tę częstotliwość dostało Polskie Radio 1. I tak było do 01.01.2000 roku.
Posting comments after three months has been disabled.