RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!

KRRiT: Dwa miejsca w MUX-8 do obsadzenia

KRRiT: Dwa miejsca w MUX-8 do obsadzenia

Posted 15-05-2025 TV

Dwa nowe programy telewizyjne już wkrótce mogą pojawić się w MUX-8. Zastąpią Metro i ZOOM TV, których nadawcy nie wystąpili do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z wnioskiem o przedłużenie obowiązujących do 28 grudnia tego roku koncesji. Stosowne Ogłoszenie Przewodniczącego KRRiT w czwartek, 15 maja br., ukazało się w „Monitorze Polskim”. Czas na składanie niezbędnych dokumentów wynosi 45 dni. Wybiegając w przyszłość Rada dopuszcza emisję zarówno w standardzie DVB-T lub DVB-T2.

Tak, jak w przypadku poprzednich Ogłoszeń „telewizyjnych” Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała o przyjmowaniu wniosków dotyczących wyłącznie nowych projektów – w treści mowa jest zatem o udzieleniu, a nie rozszerzeniu koncesji. Zapis taki w ostatnim czasie był regularnie omijany poprzez późniejsze zmiany nazw posiadanych przez zwycięzców stacji. MUX-8 jako jedyny multipleks telewizyjny w Polsce nadawany jest w paśmie VHF. Oznacza to, że do uzyskania odbioru może być potrzebna inna antena niż w przypadku pasma UHF.


Suwałki: Z Wami Eska

Suwałki: Z Wami Eska

Posted 15-05-2025 FM

Nie Z Wami FM – projekt, który wygrał ogłoszony przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji konkurs o częstotliwość w Suwałkach – a ESKA Suwałki słyszalna jest od nocy ze środy na czwartek (z 14 na 15 maja) w mieście nad Czarną Hańczą na 89,4 MHz. To efekt tego, że zwycięzca – Stowarzyszenie Rozwoju Rozgłośni Radiowej w Elblągu, nadawca ESKI Elbląg i ESKI Braniewo – po zakończeniu postępowania, a przed rozpoczęciem nadawania wystąpił do KRRiT z wnioskiem o zmianę podawanej na antenie nazwy. Rada zgodziła się na to 18 lutego br. Według koncesji sygnał nadawany jest z miejscowości Osinki pod Suwałkami z mocą ERP 200 W. Od wczoraj w sieci dostępny jest też stream rozgłośni.

Stacja pod szyldem Z Wami FM była już obecna w polskim eterze w pierwszych miesiącach po ataku Rosji na Ukrainę. Na podstawie wydawanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznych pozwoleń okolicznościowych słychać ją było w Białymstoku, Częstochowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu W ogłoszonym w marcu 2023 roku konkursie obok Stowarzyszenia Rozwoju Rozgłośni Radiowej w Elblągu startowała Grupa Eurozet z projektami Antyradio i Meloradio Suwałki, Grupa Radiowa Agory ze Złotymi Przebojami 89,4 FM, spółka Multimedia z RMF MAXX Suwałki oraz Grupa ZPR z VOX FM Suwałki i... ESKĄ Suwałki. Tym, co przekonało Radę do projektu Z Wami FM był m.in. największy z zadeklarowanych udział słowa – 19% – oraz unikatowy format muzyczny odróżniający stację od innych dostępnych na rynku – współczesna muzyka rozrywkowa polska i zagraniczna ze znacznym udziałem utworów największych gwiazd ukraińskiej sceny muzycznej.


Szczawnica: Eksperyment przerwany

Szczawnica: Eksperyment przerwany

Posted 13-05-2025 DAB

Nie awaria ani wygaśnięcie pozwolenia radiowego – jak można by przypuszczać – a prace remontowe są powodem przerwania eksperymentu prowadzonego przez spółkę DABCOM na górze Prehyba. Jak poinformował nas Czytelnik, doszło do tego w środę, 7 maja br. Emisja testowego multipleksu DAB+ prowadzona była z anten na maszcie zainstalowanym na budynku nieczynnego wyciągu towarowego. Po zmianie dzierżawcy schroniska na szczycie, do której doszło jesienią 2023 roku, okolica przeżywa prawdziwą rewolucję. Metamorfozę przeszedł główny budynek, odnowiono taras widokowy z widokiem na Tatry, a także ustawiono dodatkowe stoliki i ławki. Jak podaje „Gazeta Krakowska”, w planach jest jeszcze m.in. ustawienie największej huśtawki na świecie. Termin zakończenia prac nie jest na razie znany. Aktualne pozwolenie radiowe ważne jest do 3 lipca br.

Multipleks z góry Prehyba z przerwami nadawany jest od stycznia 2016 roku. Początkowo za emisję odpowiadała diecezja tarnowska, teraz była to spółka DABCOM. W ostatnim czasie można w nim było słuchać dziesięciu stacji. Oprócz czterech okolicznych – Radia RDN Małopolska z Tarnowa, Radia RDN Nowy Sącz, Radia Kraków Małopolska i Trendy Radia z Krosna – było tam także Mega Radio, Disco Radio, Radio Nuta, Radio Jasna Góra, Muzyczne Radio z Jeleniej Góry i Super FM ze Szczecina. Ponadto na liście strumieni znajdowało się Radio Profeto i Radio 929, po ich wybraniu słychać było jednak tylko ciszę.


Warszawa: RMF Classic kolejną stacją z Varso

Warszawa: RMF Classic kolejną stacją z Varso

Posted 11-05-2025 FM

Jak informują nasi Czytelnicy, kolejną stacją nadawaną z wieżowca Varso Tower zostało RMF Classic. Poprawa nadawanego na częstotliwości 98,3 MHz sygnału zauważalna jest w miejscowościach położonych kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy. Dokładne parametry emisji – w tym moc ERP, charakterystyka kierunkowa i wysokość zawieszenia systemu antenowego – nie zostały jeszcze opublikowane na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Dotychczas z Varso Tower nadawane były dwa programy Polskiego Radia – Jedynka oraz Dwójka – a także ESKA, ESKA2, dwie Eska ROCK i VOX FM. W kolejce na przeprowadzkę czeka jeszcze miejska częstotliwość Trójki oraz Polskie Radio 24.


Stalowa Wola: Radio Maryja z niższego komina

Stalowa Wola: Radio Maryja z niższego komina

Posted 07-05-2025 FM

Nadal z terenu Elektrowni Stalowa Wola, ale z niższego, 106-metrowego komina od miesiąca nadawany jest sygnał Radia Maryja na częstotliwości 104,4 MHz. Przeprowadzka ma związek z planowanym wyburzeniem 120-metrowej konstrukcji, która przestała być potrzebna po zamknięciu bloków węglowych zakładu. Do końca czerwca wybudowany w 1967 roku komin ma zostać skrócony o połowę, a przez kolejne trzy miesiące zupełnie zniknąć z panoramy miasta.

Radio Maryja z komina Elektrowni Stalowa Wola korzystało od trzech dekad. Emisja na diecezjalnej wówczas częstotliwości 104,4 MHz prowadzona była od 1 lutego 1994 roku – jeszcze zanim należąca do redemptorystów stacja otrzymała ogólnopolską koncesję. W 2001 roku emisja ta przypisana została do koncesji toruńskiej rozgłośni.


Warszawa: VOX FM, Eska ROCK, Jedynka i Dwójka z Varso

Warszawa: VOX FM, Eska ROCK, Jedynka i Dwójka z Varso

Posted 06-05-2025 FM

Jak informują nasi Czytelnicy, VOX FM i ponadregionalna Eska ROCK to kolejne stacje z Grupy ZPR Media, które przeniosły swoje emisje w stolicy na wieżowiec Varso Tower. W obu przypadkach sygnał – tak jak przed przeprowadzką – nadawany jest na tych samych częstotliwości, czyli odpowiednio 104,4 MHz i 102,0 MHz. Według pozwolenia radiowego nie zmieniły się także moce ERP – to nadal 0,89 kW w przypadku VOX FM i 1,00 kW w przypadku Eski ROCK. choć teraz z większymi wycięciami w charakterystyce systemu antenowego. Największe z nich dotyczą przedziału 270-330 stopni, co odpowiada kierunkowi na Płock i Sierpc, gdzie na 104,3 MHz nadaje KRDP, a na 101,9 MHz Polskie Radio RDC Zmiana lokalizacji spowodowała wzrost wysokości zawieszenia systemu antenowego z 299 metrów wysokości bezwzględnej (114+185) na 389 metrów n.p.m. (112+277).

W środę, 7 maja, na Varso przeniesione zostaną także dwie z czterech emisji Polskiego Radia prowadzonych przez spółkę BCAST z wieżowca LIM (dawny Hotel Marriott). Jedynka na częstotliwości 92,4 MHz nadawana będzie z systemu antenowego na wysokości 277 metrów z mocą ERP 0,3 kW, a Dwójka na 104,9 MHz z wysokości 286 metrów n.p.t. z mocą ERP 2,5 kW. Emisja Trójki i Polskiego Radia 24 na Varso trafi najpóźniej 29 maja br. – wynika to z oferty zgłoszonej przez BCAST do organizowanego przez Polskie Radio przetargu.


Lubin: Elka ponownie z wieży ciśnień

Lubin: Elka ponownie z wieży ciśnień

Posted 04-05-2025 FM

Charakterystyczna lubińska wieża ciśnień po niemal piętnastu latach przerwy ponownie stała się obiektem nadawczym. I ponownie korzysta z niej głogowskie Radio Elka. To skutek remontu komina EC-2 w pobliskich Polkowicach, skąd do września ub.r. nadawany był sygnał tej stacji na częstotliwości 98,3 MHz. Przeniesienie emisji do Jakubowa pod Głogowem sprawiło, że poziom sygnału w Lubinie znacznie osłabł. W efekcie nadawca – za zgodą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – zdecydował się na powielenie wspomnianej częstotliwości. Jak donosi nasz Czytelnik, oba sygnały nie są idealnie zsynchronizowane i daje się odczuć pewną różnicę czasową. Odległość pomiędzy obiektami w Jakubowie i Lubinie wynosi niecałe 30 kilometrów.

Wieża ciśnień w Lubinie jako obiekt nadawczy przez głogowską Elkę wykorzystywana była w latach 2007-2010. Wówczas również emitowano z niej sygnał na powielonej częstotliwości – wtedy była to jednak głogowska częstotliwość 89,6 MHz. W tamtym okresie także występowało przesunięcie czasowe pomiędzy obiema emisjami z oddalonych od siebie o około 30 kilometrów obiektów.


Polska: Bez TVS w naziemnej telewizji cyfrowej

Polska: Bez TVS w naziemnej telewizji cyfrowej

Posted 02-05-2025 TV

Po dziewięciu miesiącach mieszkańcy Dolnego Śląska, Częstochowy i Tomaszowa Mazowieckiego stracili możliwość naziemnego odbioru telewizji TVS. W czwartek, 1 maja br., w multipleksach lokalnych Grupy MWE została ona zastąpiona przez Szlagier TV. Tym samym – po wcześniejszej rezygnacji z emisji w MUX-L2 w Rybnickim Okręgu Węglowym – stacja ta całkowicie zniknęła z polskiego eteru. Pozostaje dostępna przez satelitę, telewizje kablowe i internet.

TVS działa od roku 2008. Początkowo była telewizją stricte śląską, z czasem stała się programem skierowanym do wszystkich. W ramach NTC – z przerwami – dostępna była od roku 2016. Do ubiegłego roku była nadawcą własnego multipleksu eksperymentalego w Katowicach.


Warszawa, Gdańsk: STARS TV ponownie w DVB-T2

Warszawa, Gdańsk: STARS TV ponownie w DVB-T2

Posted 30-04-2025 TV

Po siedmiu miesiącach przerwy do oferty naziemnej telewizji cyfrowej w Warszawie i Gdańsku powróciła muzyczna telewizja STARS TV. Jej zniknięcie pod koniec września 2024 roku związane było z wygaśnięciem pozwolenia radiowego na prowadzoną przez spółkę BCAST eksperymentalną emisję DVB-T2. W marcu br. operator uzyskał nowe zgody – tym razem testy mają być prowadzone nie tylko w standardzie DVB-T2, ale również w 5G Broadcast. Tę pierwszą część eksperymentu rozpoczął 1 kwietnia br.

Według podanej przez STARS TV informacji, sygnał stacji powrócił w środę, 30 kwietnia, o godzinie 15:42. Emisje prowadzone są z budynków WTT w Warszawie (kanał 23, moc ERP 5,0 kW) i Olivia Star w Gdańsku (kanał 31, moc ERP 1,26 kW). Oprócz STARS TV w testach biorą udział Polsat HD, Nowa TV HD i TV Okazje HD.


KRRiT: Konkurs z częstotliwością w Słupsku

KRRiT: Konkurs z częstotliwością w Słupsku

Posted 22-04-2025 FM

We wtorek, 22 kwietnia br., w Monitorze Polskim ukazało się szóste w ostatnich dniach Ogłoszenie Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Tym razem dotyczy ono rozszerzenia koncesji na program uniwersalny z tematyką lokalną i przekazami kierowanymi do społeczności kaszubskiej o częstotliwość 93,1 MHz w Słupsku. Emisja prowadzona ma być z mocą ERP 0,2 kW w polaryzacji poziomej.

Aktualnie w Słupsku oprócz programów ogólnopolskich można słuchać Radia Słupsk – miejskiego programu Radia Koszalin, Studia Słupsk – miejskiego programu Radia Gdańsk oraz Radia RMF MAXX Pomorze, Radia FAMA Słupsk, Radia Norda FM Słupsk i Radia Plus Koszalin.


KRRiT: Konkurs z częstotliwością w Zawierciu

KRRiT: Konkurs z częstotliwością w Zawierciu

Posted 18-04-2025 FM

Czwartek, 17 kwietnia br., przyniósł kolejne Ogłoszenie Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w Monitorze Polskim. Po Kaliszu, Bochni, Kwidzynie i Starogardzie Gdańskim przyszła pora na Zawiercie. Postępowanie dotyczy udzielenia nowej koncesji na nadawanie programu o charakterze uniwersalnym z tematyką lokalną. Sygnał emitowany ma być na częstotliwości 96,4 MHz z mocą ERP 0,2 kW. Wnioski można składać przez 45 dni.

96,4 MHz to jedna z częstotliwości wykorzystywanych do emisji okazjonalnej przez Radio Zawiercie. Historia stacji sięga wakacji 2018 roku. Początkowo osiągalna była jedynie internecie. Od 2022 roku, korzystając z wydawanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej pozwoleń, pojawia się w eterze. Oprócz częstotliwości 96,4 MHz wykorzystywano w tym celu 105,4 MHz i 92,4 MHz.


KRRiT: Konkursy z częstotliwościami w Kwidzynie i Starogardzie Gdańskim

KRRiT: Konkursy z częstotliwościami w Kwidzynie i Starogardzie Gdańskim

Posted 17-04-2025 FM

Do rozpoczętych 15 kwietnia br. konkursów koncesyjnych dołączyły dwa kolejne – w środę, 16 kwietnia, w Monitorze Polskim ukazały się Ogłoszenia Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z częstotliwościami dla Kwidzyna i Starogardu Gdańskiego. W pierwszym z tych miast na częstotliwości 101,0 MHz będzie można usłyszeć nowy program o charakterze uniwersalnym z tematyką lokalną. Moc ERP wyniesie 200 W. Dla Starogardu Gdańskiego regulator przewidział rozszerzenie wydanej już koncesji na program uniwersalny z udziałem tematyki lokalnej. Tu wykorzystywana będzie częstotliwość 90,9 MHz również z mocą ERP 200 W.

W Kwidzynie w latach 1995-2002 oraz 2003-2004 działało lokalne Radio PM, zaś od 2009 roku nadaje obejmujące swoim zasięgiem obszar od Rewala przez Koszalin, Darłowo, Słupsk, Lębork, Bytów po Kwidzyn Radio RMF MAXX Pomorze. W Starogardzie Gdańskim od 2018 roku nadaje powiązane z nyskim Radiem ONY Radio Starogard.


KRRiT: Konkursy z częstotliwościami w Kaliszu i Bochni

KRRiT: Konkursy z częstotliwościami w Kaliszu i Bochni

Posted 15-04-2025 FM

Ogłoszenia Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z częstotliwościami w Kaliszu i Bochni ukazały się w Monitorze Polskim z 15 kwietnia br. W pierwszym z tych miast pojawi się nowa lub nadająca już w innej części regionu stacja o charakterze uniwersalnym z udziałem tematyki lokalnej. Sygnał nadawany ma być na częstotliwości 89,9 MHz z mocą ERP 0,2 kW. O nadawanie w Bochni mogą natomiast ubiegać się nadawcy istniejących programów społeczno-religijnych. Według Ogłoszenia audycje i przekazy słowne wypełniające charakter programu mają stanowić nie mniej niż 12% tygodniowego czasu nadawania, zaś audycje religijne nie mniej niż 15% tygodniowego czasu nadawania w godzinach 6:00-23:00. Emisja prowadzona ma być na częstotliwości 97,0 MHz z mocą ERP 0,2 kW. Bochnia należy do diecezji tarnowskiej. Na złożenie wniosków kandydaci mają 45 dni.

Na opublikowanej w styczniu br. liście wolnych częstotliwości znajdujących się w zasobach Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oprócz wyżej wymienionych znajdowały się jeszcze takie miasta, jak: Kwidzyn (101,0 MHz), Słupsk (93,1 MHz), Starogard Gdański (90,9 MHz) czy Zawiercie (96,4 MHz).


Rybnik: MUX TVT ponownie w eterze

Rybnik: MUX TVT ponownie w eterze

Posted 15-04-2025 TV

Cztery miesiące trwała przerwa w emisji multipleksu Telewizji TVT z komina rybnickiej elektrowni. Jego powrót nasz Czytelnik odnotował we wtorek, 15 kwietnia, przed godziną 11:00. Sygnał nie dociera jednak do wszystkich tych, którzy odbierali go przed awarią. Według informacji Mariusza Wójcickiego ze STARS.TV przekazanych na forum SatKurier.pl, aktualnie antena nadawcza znajduje się nie nad wierzchołkiem – jak wcześniej – a na płaszczu komina. Siłą rzeczy wymusiło kierunkowość wiązki. Moc ERP miała pozostać bez zmian – 10 kW.

Finalnie sygnał nadawany jest z tego samego komina, który wykorzystywany był przez TVT do grudnia ub.r. Wcześniej nadawca planował przeniesienie emisji na wyższy komin, na którym zainstalowany jest system antenowy firmy Emitel. Pod koniec stycznia br. Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał stosowne zezwolenie, przeprowadzka jednak nie doszła do skutku. W czasie gdy MUX-L2 nadawany był tylko z obiektu w Ornontowicach jego skład uległ odchudzeniu – zniknęły z niego programy TVS, Kaberet TV i Nowa TV. Przypomnijmy, aktualnie po dostrojeniu do kanału 47 dostępne są następujące programy: dwa razy Telewizja TVT, dwa razy Republika oraz STARS.TV, Lubelska.tv (opisana jako Dolce Vita TV) i TV Okazje. Wszystkie poza TV Okazje nadawane są w rozdzielczości HD.


Polska: Sześćdziesięcioletnie obiekty przejdą do historii

Polska: Sześćdziesięcioletnie obiekty przejdą do historii

Posted 14-04-2025 FM

Już niedługo charakterystyczne betonowe konstrukcje od sześciu dekad wpisujące się w panoramy Szydłówka koło Mławy i Bolewic koło Nowego Tomyśla przejdą do historii. Spółka Emitel podjęła decyzję o zastąpieniu pamiętających pierwsze lata rozwoju telewizji obiekty na nowe wieże kratownicowe. Te od niedawna można już podziwiać w ich sąsiedztwie. Budowla w Szydłówku to element linii radiowej łączącej północ z południem, Bolewice zaś stanowiły przęsło na trasie z NRD do ZSRR. Ten sam los ma spotkać młodszą betonową konstrukcję w Toporzyku koło Łobza, gdzie od 1978 roku nadawano Program 2 TV, a także kratownicową w częstochowskiej dzielnicy Błeszno. Aktualnie z Szydłówka nadawane są programy RMF MAXX i Polskie Radio 24, z Bolewic Polskie Radio Program 2 i Radio Poznań, a z Toporzyka Polskie Radio 24, Radio Maryja, RMF FM i ESKA Szczecinek.

Zmiany zachodzą też w panoramie Krynicy-Zdroju. Tam jednak za budowę nie odpowiada Emitel, a Polskie Koleje Linowe. Na Górze Parkowej powstaje nowa wieża widokowa, która ma być zwieńczona kratownicą. Wedle zapowiedzi mają być na nią przeniesione anteny z obecnego, działającego od przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych obiektu. I tu stara wieża ma zostać rozebrana. Aktualnie z Góry Parkowej nadaje Trójka, RMF FM, RMF MAXX i Radio ZET, a także należący do TVP MUX-3.

Fot. mm


Pyrzyce: Piąta Wielkanoc na 91,1 MHz

Pyrzyce: Piąta Wielkanoc na 91,1 MHz

Posted 13-04-2025 FM

Po raz piąty w Wielkanoc, w ogóle zaś po raz czternasty w pyrzyckim eterze pojawia się tworzone przez Ryszarda Tańskiego Radio Pyrzyce. Stacji – tak jak w poprzednich odsłonach – można słuchać na częstotliwości 91,1 MHz. Emisja okazjonalna na podstawie pozwolenia Urzędu Komunikacji Elektronicznej prowadzona jest z Pyrzyckiego Domu Kultury. Aktualnie na antenie można usłyszeć muzykę przeplataną życzeniami świątecznymi od partnerów i marszałka województwa, pełny program rusza w poniedziałek, 14 kwietnia br. Emisja prowadzona ma być do niedzieli, 27 kwietnia br.

Ryszard Tański jest twórcą nieistniejącego już Radia Lipiany, które do końca 2022 roku nadawało pod nazwą Radio Plus Lipiany oraz redaktorem naczelnym dwutygodnika „Puls Powiatu”. Wedle zapowiedzi, od poniedziałku na częstotliwości 91,1 MHz oprócz obecnych już elementów będzie można usłyszeć wywiady, komunikaty i ogłoszenia. Radio Pyrzyce prowadzi emisję trzy razy w ciągu roku – na Wielkanoc, Boże Narodzenie z sylwestrem oraz podczas festiwalu Pyrzyckie Spotkania z Folklorem.


Warszawa: ESKA2 również z Varso Tower

Warszawa: ESKA2 również z Varso Tower

Posted 09-04-2025 FM

Radio ESKA2 dołączyła do stacji Grupy ZPR nadawanych z wieżowca Varso Tower. Do przeprowadzki doszło w środę, 9 kwietnia – trzy tygodnie po przeniesieniu emisji warszawskiej Eski ROCK i cztery tygodnie po migracji Radia ESKA. Pozwolenie radiowe dla nowej lokalizacji – ważne do 4 maja br. – dopuszcza nadawanie z systemu antenowego zawieszonego na wysokości bezwzględnej 379 metrów n.p.m. (112m+267m). Dla dotychczasowej emisji z Ronda 1 było to 299 metrów n.p.m. (114m+185m). Moc ERP nie uległa zmianie – to nadal 1,0 kW. Częstotliwość to nadal 89,8 MHz.

Na przeprowadzkę na Varso Tower czeka jeszcze ponadregionalna Eska ROCK na częstotliwości 102,0 MHz, VOX FM, RMF Classic oraz programy Polskiego Radia. W tym ostatnim przypadku do przeprowadzki ma dojść 29 maja br. Systemy antenowe na budynku Varso Tower zawieszone są na wysokościach 286, 277 i 267 metrów n.p.t.


Dolny Śląsk: EWTN Polska opuścił MUX-L7

Dolny Śląsk: EWTN Polska opuścił MUX-L7

Posted 03-04-2025 TV

Nadawca programu EWTN Polska zrezygnował z obecności w naziemnej telewizji cyfrowej. Jeszcze nieco ponad pół roku temu stację można było odbierać w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku oraz Głogowie i Lubinie, a także – w ramach HbbTV – w całej Polsce poprzez MUX-8. Najpierw – jesienią ub.r. – dostęp do programu stracili widzowie eksperymentalnych multipleksów spółki BCAST. Było to związane z niewydaniem przez UKE nowych pozwoleń na testy. Przed miesiącem EWTN Polska zniknął z MUX-8, a we wtorek, 1 kwietnia br., z nadawanego w Głogowie i Lubinie MUX-L7.

W środę, 2 kwietnia br., w komunikacie opublikowanym na stronie EWTN Polska poinformowano, że nadawca chce „skupić się na produkcji nowych programów i rozwoju w mediach cyfrowych”. Stacja nadal obecna jest w sieciach kablowych i przez internet.


Dolny Śląsk, Śląsk, Łódzkie: Power TV w multipleksach MWE

Dolny Śląsk, Śląsk, Łódzkie: Power TV w multipleksach MWE

Posted 01-04-2025 TV

Po trzynastu miesiącach przerwy program Power TV ponownie dostępny jest w naziemnej telewizji cyfrowej. W multipleksach Grupy MWE w Jeleniej Górze, Wrocławiu, Świdnicy, Tomaszowie Mazowieckim i Częstochowie zastąpił Republikę, którą w całej Polsce można oglądać poprzez MUX-8. Stacja Tomasza Sakiewicza w MUX-L1, MUX-L3 i MUX-L4 dostępna była od grudnia 2023 roku.

MUX-L1 nadawany jest z Łysej Góry koło Jeleniej Góry na kanale 38, MUX-L3 z komina byłych zakładów Wistom w Tomaszowie Mazowieckim i komina byłej mleczarni Mleczgal w Częstochowie na kanale 36, a MUX-L4 z wieżowca Sky Tower we Wrocławiu i wieży telefonii komórkowej w Świdnicy na kanale 27.


Polska: Testy BCAST-u wznowione

Polska: Testy BCAST-u wznowione

Posted 01-04-2025 TV

Primaaprilisową niespodziankę przygotowała dla widzów z Warszawy, Wrocławia i Gdańska spółka BCAST – jak odnotowali nasi Czytelnicy, w tych miastach wznowione zostały testowe emisje DVB-T2, które – wedle zapowiedzi UKE – w związku z powszechnością tego standardu miały już zniknąć na stałe. Wydane 14 marca br. pozwolenia radiowe mają dopisek informujący, że emisje te towarzyszą testom 5G Broadcast. Na liście programów tym razem znalazł się Polsat HD, Nowa TV HD oraz TV Okazje HD, a we Wrocławiu dodatkowo TV Regionalna. Tak, jak w przypadku wcześniejszych eksperymentów, emisje prowadzone są z budynków WTT w Warszawie (kanał 23, moc ERP 5,0 kW), Sky Tower we Wrocławiu (kanał 41, moc ERP 3,0 kW) i Olivia Star w Gdańsku (kanał 31, moc ERP 1,26 kW).

Spółka BCAST oprócz pozwoleń uprawniających do nadawania w standardzie DVB-T2 uzyskała też trzy dokumenty uprawniające do emisji 5G Broadcast. Dotyczą one obiektów Varso Tower w Warszawie (kanał 40, moc ERP 1,0 kW), Sky Tower we Wrocławiu (kanał 40, moc ERP 1,0 kW) i Olivia Star w Gdańsku (kanał 40, moc ERP 0,1 kW). W dwóch ostatnich przypadkach do nadawania mają być wykorzystane te same systemy antenowe. Pozwolenia na eksperymenty z 5G Broadcast uzyskała też spółka Emitel. W tym przypadku dotyczy ono jedynie stolicy, a konkretnie obiektów Raszyn (kanał 41, moc ERP 50 kW) i PKiN (kanał 41, moc ERP 10 kW).


Polska: Eter bez Radia Profeto

Polska: Eter bez Radia Profeto

Posted 01-04-2025 FM

Wraz z końcem marca – po ponad dziesięciu latach – nadawanie swojego programu zakończyło Radio Profeto. Zarówno analogowo na częstotliwościach 92,1 MHz z Góry Parszywka koło Tokarni oraz 100,3 MHz z Limanowej, jak i cyfrowo w Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Tarnowie i Częstochowie emitowana jest jedynie cisza. To efekt problemów prowadzącej stację fundacji.

Pierwsze dźwięki Radio Profeto nadało 23 stycznia 2014 roku. Stacja oficjalnie zainaugurowała swoją działalność pół roku później – 26 czerwca 2014 roku, w Wigilię Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa, patronalnego święta Księży Sercanów. Od początku stroniło od polityki skupiając się na muzyce chrześcijańskiej, modlitwie i ewangelizacji. Początkowo rozgłośnia dostępna była jedynie poprzez internet, po trzech latach działalności uruchomiła zapewniający odbiór w Krakowie nadajnik UKF FM na Górze Parszywka. Cztery lata później dołączył do niego drugi – w Limanowej. Radio Profeto aktywnie uczestniczyło też w testach technologii DAB+ oraz jako jedno z niewielu rozpoczęło regularną emisję w tym systemie. Ostatni poranek na żywo nadało 10 marca br., od tego czasu emitowało jedynie muzykę i powtórki.


Katowice: MUX DABCOM bez Radia Piekary

Katowice: MUX DABCOM bez Radia Piekary

Posted 01-04-2025 DAB

W nocy z czwartku na piątek – z 27 na 28 marca – Radio Piekary zakończyło eksperymentalną emisję w katowickim multipleksie DAB+ spółki DABCOM. Od soboty nadawca nie informuje o tym sposobie odbioru w swoich mediach społecznościowych. Stacja dostępna była na kanale 12C. Przy okazji zmian w konfiguracji usunięty został również pusty strumień po WP Radiu.

Radio Piekary dostępne było w katowickim multipleksie DAB+ od 6 kwietnia 2024 roku. Wcześniej stacja w tym standardzie nadawała we Wrocławiu w ramach eksperymentu LokalDAB. Należąca do Miejskiego Domu Kultury w Piekarach rozgłośnia nadal dostępna jest analogowo na częstotliwości 88,7 MHz oraz cyfrowo w multipleksie Radia Bielsko.


Opole: Kolejne radio na 106,6 MHz

Opole: Kolejne radio na 106,6 MHz

Posted 30-03-2025 FM

Gdyby chcieć wskazać częstotliwość, która najczęściej w Polsce zmieniała gospodarza, to w czołówce z całą pewnością znalazłoby się 106,6 MHz z Góry Świętej Anny koło Opola. Co prawda przez ostatnie aż jedenaście lat grało tam Rock Radio 106,6 FM, ale wcześniej nowe szyldy pojawiały się nawet co kilka miesięcy. W nocy z 29 na 30 marca br. zaszła kolejna zmiana – teraz można tam usłyszeć Antyradio 106,6 FM. To jeden z efektów zakupu przez Agorę Eurozetu. Emisja prowadzona jest z mocą ERP 4,0 kW w polaryzacji pionowej.

Pierwszym gospodarzem częstotliwości 106,6 MHz na Opolszczyźnie było wrocławskie Radio Klakson. Można go było słuchać od listopada 2000 roku przez nieco ponad rok, po czym nadajnik wyłączono na ponad pół roku. Po kupieniu stacji przez Agorę, w sierpniu 2002 roku opolscy słuchacze znaleźli w swoich odbiornikach Radio Klaxon 106,6 FM, które po czterech miesiącach zmieniło się w Blue 106,6 FM. Ten stan utrzymał się przez kolejne dziewięć miesięcy, po czym rozpoczęto retransmisję wrocławskiego Radia Blue 106,1 FM, która prowadzona była najpierw do października 2004 roku, a następnie ponownie od stycznia do kwietnia 2005 roku. Po kolejnej przerwie – w październiku 2005 roku – odrodziło się Blue 106,6 FM, które pod tą nazwą dotrwało do maja 2008 roku. Wtedy w jego miejsce weszło Radio 106,6 Roxy FM. Kolejna zmiana to styczeń 2014 roku, kiedy ruszyło Rock Radio 106,6 FM.


Dębica: Radio Leliwa na 89,2 MHz

Dębica: Radio Leliwa na 89,2 MHz

Posted 24-03-2025 FM

Dębica, Ropczyce i Żyraków to miasta i gminy, które w poniedziałek – 24 marca – znalazły się w zasięgu tarnobrzeskiego Radia Leliwa. Tego dnia w godzinach popołudniowych uruchomiony został nadajnik tej stacji znajdujący się w miejscowości Pustynia koło Dębicy. Emisja prowadzona jest na częstotliwości 89,2 MHz z mocą ERP 0,2 kW.

Ogłoszenie Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z częstotliwością w Dębicy ukazało się 14 września 2022 roku. W postępowaniu Radio Leliwa pokonało Eskę Tarnów, RMF MAXX Krosno, Antyradio i Trendy Radio. Nowa częstotliwość dopisana została do koncesji stacji 28 grudnia 2023 roku. To już piąta emisja Radia Leliwa na Podkarpaciu, z czego czwarta analogowa. Sygnał dostępny jest również z nadajników w Tarnobrzegu, Stalowej Woli, Mielcu i Rzeszowie. W tym ostatnim mieście program nadawany jest w standardzie DAB+.


Warszawa: Kolejna stacja Grupy ZPR z Varso Tower

Warszawa: Kolejna stacja Grupy ZPR z Varso Tower

Posted 19-03-2025 FM

Już nie tylko ESKA na częstotliwości 105,6 MHz, ale również warszawska Eska ROCK na 93,3 MHz nadawana jest z budynku określanego najwyższym wieżowcem w Unii Europejskiej. Do przeniesienia emisji z pobliskiego budynku Rondo 1 doszło dokładnie tydzień po pierwszej przeprowadzce – w środę, 19 marca br. Ważne do 7 maja br. pozwolenie radiowe dopuszcza emisję z systemu antenowego na wysokości 286 metrów n.p.t., co daje 398 metrów wysokości bezwzględnej. Dotychczasowa było to niemal sto metrów mniej. W związku z tym moc ERP uległa zmniejszeniu z 2,00 do 1,58 kW.

Oprócz ESKI Warszawa i Eski ROCK Warszawa z nowego obiektu mają być nadawane także inne stacje Grupy ZPR – ponadregionalna Eska ROCK, VOX FM i ESKA2, a także RMF Classic i programy Polskiego Radia. W tym ostatnim przypadku do przeprowadzki ma dojść 29 maja br. Systemy antenowe na budynku Varso Tower zawieszone są na wysokościach 286, 277 i 267 metrów n.p.t.