Mieszkańcy Pomorza na uruchomienie własnej rozgłośni czekali dość długo. Pierwsze plany uruchomienia radiostacji w tym regionie przedstawione zostały już w roku 1927. Przez kolejne siedem lat boje o jej lokalizację toczyły ze sobą Toruń i Grudziądz, a z czasem dołączyła do nich również Bydgoszcz. Sprawy dopięte zostały dopiero w marcu 1934 roku. Wygrał Toruń. Jako lokalizację wskazano wojskowy teren położony na lewym brzegu Wisły, u boku koszar Żymirskiego, tuż obok ówczesnego Dworca Głównego. W sąsiedztwie tym – i niezliczonych kilometrach żelaznych szyn – niektórzy upatrywali problem.
Prace przygotowawcze rozpoczęły się w maju 1934 roku. W czerwcu kopano już fundamenty, a w lipcu rozpoczęto wznoszenie zaprojektowanego przez Antoniego Dygata budynku stacyjnego. Konstruowana w Warszawie aparatura nadawcza o mocy 24 kW miała przyjechać jesienią. Wcześniej górnośląska Huta Królewska rozpoczęła stawianie 160-metrowego masztu-anteny. Konstrukcja Blaw-Knox – o charakterystycznym kształcie cygara i jednym poziomie odciągów – była wówczas na polskim rynku nowością. Jak w wywiadach zapewniał dyrektor naczelny Polskiego Radia, Zygmunt Chamiec, dzięki niej zasięg promieniowania powinien być o 1/3 większy niż w przypadku wcześniej stosowanych rozwiązań. Próbna emisja rozpoczęła się w połowie grudnia 1934 roku, a do oficjalnego otwarcia nowej radiostacji doszło miesiąc później.
Maszt przetrwał kampanię wrześniową 1939 roku i przez okres okupacji służył Niemcom do emisji programu Danzig. Wycofujące się oddziały niemieckie w styczniu 1945 roku wysadziły maszt i budynek stacyjny.
Źródła: https://radiopolska.pl/radiowe-adresy/43-torun-rynek-staromiejski-6, https://radiopolska.pl/radiowe-adresy/44-torun-podgorska-12, https://radiopolska.pl/radiowe-adresy/47-torun-podgorska-12-pl-sw-katarzyny-4
W naszym wykazie staramy się prezentować możliwie aktualne i dokładne dane. Widoczny spis zawiera nadajniki, które aktualnie pracują (legalnie lub bez pozwolenia radiowego "B"), które pracują okresowo "O", lub których uruchomienie jest planowane w najbliższej przyszłości "UP". Tabela nie zawiera nadajników, które są na etapie uzgodnień w KRRiT / UKE - te znajdziesz w Poczekalni .