RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!

Lokalizacja

  • Współrzędne geograficzne: 52°2'14,97"N, 20°53'1,08"E
  • Województwo: mazowieckie (MZW)
  • Miasto powiatowe: Piaseczno
  • Miasto/Osiedle: Lesznowola
  • Pokaż na mapie:

Parametry

Opis

Budowa krótkofalowego obiektu dla potrzeb Polskiego Radia rozpoczęła się na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku. Była pierwszą większą inwestycją zrealizowaną w ramach planu sześcioletniego (1950-1955). „Ubiegłej zimy, aby dotrzymać wyznaczonych terminów, nie przerywali oni zajęcia nawet przy 20-stopniowym mrozie. Tam gdzie dziś strzelają w niebo maszty nadajnika i gdzie bieli się świeżym tynkiem gmach rozgłośni, tam jeszcze przed pół rokiem kulił się tylko przycupnięty do ziemi mizerny barak” – o zasługach polskich i czechosłowackich robotników pisał redaktor „Życia Radomskiego” dwa dni po uroczystym uruchomieniu stacji. A biało-czerwona wstęga przecięta została przez ministra szkół wyższych i nauki Adama Rapackiego, sekretarza Polskiego Komitetu Obrońców Pokoju 22 lipca 1950 roku – w przededniu Polskiego Kongresu Pokoju, który odbył się we wrześniu. Początkowo nowy obiekt nazwany został Radiostacją Pokoju. Nawiązywało to do inspirowanej przez ZSRR akcji zmierzającej do zakazu posiadania broni atomowej, a mającej na celu wyrównanie potencjału militarnego Związku Radzieckiego i posiadających przewagę w dziedzinie broni nuklearnej Stanów Zjednoczonych. Radiostacja docierać miała „do wszystkich ludzi dobrej woli, niosąc wiadomości o dziele odbudowy krajów demokracji ludowej, o walce o pokój, o wspaniałych osiągnięciach Związku Radzieckiego” (tudzież: „o osiągnięciach i życiu Polski Ludowej oraz wydarzeniach międzynarodowych, zwalczać wrogą propagandę, przeciwdziałać histerii wojennej, walczyć o pokój, postęp i socjalizm”). W jej zasięgu znalazła się cała Europa, Ameryka Północna, Południowa oraz Afryka i Azja.

Pierwszym uruchomionym nadajnikiem była stukilowatowa Tesla. Kolejne urządzenia dostawiono w roku 1951, 1956, 1967 i – po przebudowie obiektu – w roku 1970. Na obszarze kilkudziesięciu hektarów znajdowało się około pięćdziesięciu systemów antenowych. Prawdopodobnie były one też wykorzystywane do zagłuszania programów rozgłośni zachodnich dla krajów ościennych oraz – w latach 1955-1959 – do emisji programów formalnie niezależnej od Polskiego Radia rozgłośni Kraj. Na początku lat dziewięćdziesiątych próbnie korzystało z obiektu Radio Maryja, a od stycznia do grudnia 2007 roku nadawało z niego kierowane na Białoruś Radio Racja. Pomiędzy rokiem 2013 a 2016 położone zostały ostatnie znajdujące się na terenie Leszczynki maszty.

Obiekty aktywne w pobliżu

Obiekty historyczne w pobliżu

Informacje

W naszym wykazie staramy się prezentować możliwie aktualne i dokładne dane. Widoczny spis zawiera nadajniki, które aktualnie pracują (legalnie lub bez pozwolenia radiowego "B"), które pracują okresowo "O", lub których uruchomienie jest planowane w najbliższej przyszłości "UP". Tabela nie zawiera nadajników, które są na etapie uzgodnień w KRRiT / UKE - te znajdziesz w Poczekalni .

Galeria

2006  2006  2006  2006  2006  2006  2006  2006 

Reprodukcja zdjęć wymaga uzyskania pisemnej zgody redakcji portalu RadioPolska lub wskazanego autora fotografii.