![Radio w pamięci zapisane Radio w pamięci zapisane](https://radiopolska.pl/files/large/05e029e1c526e83c59ddc5a25ef10b0b.png)
„Z Marianem Terleckim, a później z redakcją kontakt utrzymywał Bohdan Borusewicz i przypuszczam, że on był głównym źródłem tych informacji mniej powszechnych” – wspominał Maciej Pawlak, jeden z szefów podziemnego Radia Solidarność Gdańsk – „Wiadomo, były pisemka podziemne, w których też były informacje, ale radio starało się, żeby się nie dublowało”. Wiadomości pochodziły też od ludzi. Audycje oprócz oficjalnych apeli i stanowisk władz Związku zawierały informacje o problemach osób publicznych angażujących się w działalność opozycyjną, losach aresztowanych czy przeprowadzonych akcjach ulotkowych. „Dochodziło nawet do takich sytuacji, że podawaliśmy nazwiska strażników, którzy bili więźniów politycznych, mało nazwiska, adresy i telefony. Dzisiaj to mi cierpnie skóra, jak o tym myślę, bo mogło się skończyć niebezpiecznie” – opowiadał Pawlak – „Podawaliśmy nazwiska ludzi, którzy w czasie pochodu pierwszomajowego zaatakowali grupę, która szła ze sztandarami Solidarności bodaj w 1984 roku”.
Przy mikrofonie...
Maciej Pawlak ukończył Wydział Budownictwa Lądowego Politechniki Gdańskiej. Pracował w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Robót Drogowych w Gdańsku, uczestniczył w strajku w sierpniu 1980 roku, a od września był przewodniczącym Koła Solidarności w Kierownictwie Grupy Robót nr 1 w swoim zakładzie pracy. Nigdy nie przypuszczał, że zajmie się radiem. Na początku 1982 roku zaczął współpracować z Marianem Terleckim, a ten niedługo później rozpoczął formowanie struktur podziemnej rozgłośni. W połowie 1984 roku – po Wojciechu Nowickim – został trzecim „redaktorem naczelnym” Radia Solidarność Gdańsk. Kierował nim do końca. Ostatnia audycja nadana została na przełomie marca i kwietnia 1989 roku. W 2014 roku ukazała się jego książka „Radio Solidarność w Trójmieście” dokumentująca działalność gdańskiego radia.