RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!
Radio w pamięci zapisane

„W lutym 1994 roku odbyły się przesłuchania w Bydgoszczy, w siedzibie Radia PiK” – wspominał Dariusz Kowalski, twórca Radia INO – „Przed tymi przesłuchaniami były takie groźby ze strony Krajowej Rady, że te stacje, które rozpoczęły nadawanie zanim uzyskają koncesję, że mają mniejsze szanse od tych, które wyczekają do końca… W kwietniu, maju i czerwcu [1994 – przypis KS] bardzo często w wypowiedziach Markiewicza pojawiało się stwierdzenie, że stacje, które nie wyłączą się po dniu 1 lipca w ogóle nie mają co liczyć na koncesję… No nikt się nie wyłączył, także to była fikcja”. Na przesłuchaniu stawili się chętni z ówczesnych województw bydgoskiego i toruńskiego. Każdy miał kwadrans na przedstawienie swojego projektu. „Pierwsze pytanie brzmiało tak, że mamy w skrócie scharakteryzować dlaczego chcemy taką stację założyć, potem były pytania przedstawicieli tej komisji, które sprowadzały się głównie do pytań dotyczących ramówki i programu” – tłumaczył Kowalski – „Pamiętam tę rozmowę, kiedy Marek Markiewicz nie mógł zrozumieć jak mogliśmy nazwać program nocny »Nocnik«”.

Przy mikrofonie...

Mirosław Amonowicz i Dariusz Kowalski

Dariusz Kowalski radiotechniką i krótkofalarstwem zainteresował się już w szkole podstawowej. Będąc w siódmej klasie samodzielnie konstruował nadajniki i emitował przygotowywane wraz z kolegami audycje muzyczno-rozrywkowe. Działo się to w połowie lat osiemdziesiątych XX wieku na Osiedlu Nowe w Inowrocławiu, zamieszkałym przez oficerów Wojska Polskiego. Zabawa w radio trwała do momentu ukończenia przez niego technikum elektronicznego. Po powrocie ze studiów na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika postanowił uruchomić w mieście lokalną rozgłośnię z prawdziwego zdarzenia. Stworzone przez niego Radio Ino nie otrzymało jednak koncesji i musiało zakończyć nadawanie. Po tym niepowodzeniu rozpoczął pracę w lokalnej prasie.

Mirosław Amonowicz swoją przygodę z radiem rozpoczął w inowrocławskim Radiu Ino. W 1997 roku współtworzył lokalne Radio AS, później pracował też w bydgoskim Radiu EL, przekształconym w Eskę, oraz Radiu Pomoże, przemianowanym w Blue FM. Przez pewien czas pracował też w warszawskiej Esce. Obecnie jest dyrektorem zarządzającym stworzonego na bazie Radia AS inowrocławskiego oddziału Meloradia (dawniej była to Eska Inowrocław). Prowadzi też lokalny portal informacyjny ki24.info.

Posłuchaj także: