RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!
Radio w pamięci zapisane

„Nawet nie mieliśmy jakichkolwiek przesłanek, żeby podejrzewać, że tej koncesji nie będzie… Działaliśmy tak, jakby ona była… Bardzo się cieszyłem, że to przesłuchanie mamy za sobą, że wypadliśmy świetnie” – wspominał Dariusz Kowalski, twórca Radia Ino – „30 bądź 29 marca dotarła do nas smutna wiadomość, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła, że dla miasta Inowrocław przeznaczona jest tylko jedna częstotliwość i ta częstotliwość nie wynosi 70,2… Było to w zasadzie nawet nie zaskoczenie, jakiś taki szok, takie niedowierzanie… Coś istnieje, coś funkcjonuje, jak można komuś zabrać?”. Twórcy stacji nie mieli planu B. Jakiekolwiek odwołania nie były w stanie w krótkim czasie odmienić ich losu. Czując się jak rodzice, którym urzędnik zza biurka odbiera dziecko, w ciągu kilkudziesięciu godzin przygotowali program pożegnalny. Jako, że sporą część zespołu stanowili muzycy, zorganizowali występ unplugged na żywo. „Radio zostało wyłączone w ten sposób, punktualnie o północy… Nie wiem kto zrobił pstryk, pewnie Darek, bo jemu się chyba to należało… On musiał zejść jako kapitan ostatni z tego statku” – dodawał Mirosław Amonowicz – „Próbowaliśmy tym naszym graniem tak naprawdę zagłuszyć ten smutek po tym, że za chwilę nie będzie nic”.

Przy mikrofonie...

Mirosław Amonowicz i Dariusz Kowalski

Dariusz Kowalski radiotechniką i krótkofalarstwem zainteresował się już w szkole podstawowej. Będąc w siódmej klasie samodzielnie konstruował nadajniki i emitował przygotowywane wraz z kolegami audycje muzyczno-rozrywkowe. Działo się to w połowie lat osiemdziesiątych XX wieku na Osiedlu Nowe w Inowrocławiu, zamieszkałym przez oficerów Wojska Polskiego. Zabawa w radio trwała do momentu ukończenia przez niego technikum elektronicznego. Po powrocie ze studiów na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika postanowił uruchomić w mieście lokalną rozgłośnię z prawdziwego zdarzenia. Stworzone przez niego Radio Ino nie otrzymało jednak koncesji i musiało zakończyć nadawanie. Po tym niepowodzeniu rozpoczął pracę w lokalnej prasie.

Mirosław Amonowicz swoją przygodę z radiem rozpoczął w inowrocławskim Radiu Ino. W 1997 roku współtworzył lokalne Radio AS, później pracował też w bydgoskim Radiu EL, przekształconym w Eskę, oraz Radiu Pomoże, przemianowanym w Blue FM. Przez pewien czas pracował też w warszawskiej Esce. Obecnie jest dyrektorem zarządzającym stworzonego na bazie Radia AS inowrocławskiego oddziału Meloradia (dawniej była to Eska Inowrocław). Prowadzi też lokalny portal informacyjny ki24.info.

Posłuchaj także: