
„Częstotliwość nie była przypadkowa. Podkreślam, że mieliśmy pewne pojęcie na temat emitowania sygnału radiowego i w związku z tym zostały przeanalizowane wszystkie częstotliwości, jakie są używane w okolicy” – wspominał współtwórca Radia Weekend Piotr Eichler – „Antena stała na budynku Mostostalu*, to było własnym sumptem… zresztą do dzisiaj każdy szanujący się krótkofalowiec jest w stanie zrobić sobie potrzebną antenę, czyli budowa tej anteny dla pasma radiofonicznego była niczym innym jak budowa anteny radioamatorskiej, tylko odpowiednie wymiary musiały być”. W zasięgu początkowo znajdowały się jedynie Chojnice i najbliższe okolice. „Jak pamiętam to był chyba trzywatowy nadajnik, więc raczej większego zasięgu nie mógł mieć” – uzupełniał Roman Kortas, który do radia trafił w pierwszych miesiącach działalności – „Nie wiem czy to po kontroli, bo nie znam tych szczegółów, został zakupiony już nadajnik taki już z homologacją, który dawał możliwość nadawania o większym zasięgu… wtedy docieraliśmy już do Bydgoszczy nawet przy dobrej pogodzie”.
* – w nagraniu jest mowa o budynku PeBeRolu, jednak później autor sprostował to przejęzyczenie. Na budynku PeBeRolu zainstalowani byli chojniccy krótkofalowcy.
Przy mikrofonie...
Roman Kortas do Radia Weekend trafił w pierwszych miesiącach jego działalności. Zajmował się realizacją dźwięku. Fotograf.
Piotr Eichler krótkofalarstwem zainteresował się jeszcze przed rozpoczęciem nauki w liceum. Pozostałe jego pasje to komputery i fotografia. Po przemianach 1989 roku współtworzył „Gazetę Chojnicką” i Radio Weekend. Nauczyciel, niegdyś samorządowiec.