RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!
Radio w pamięci zapisane

„Kto tutaj nie był i był zapraszany na nagranie do Radia Opatów, to w pierwszej chwili była swoista konsternacja: Gdzie? Radio? Tu?” – wspominał odpowiedzialny za publicystykę  Adam Kościołek – „Przewinęło się przez tę rozgłośnię w tamtym czasie, pirackim, kilkanaście znanych i zacnych postaci, od muzyków po polityków… bo dzisiaj polityk uznaje za obowiązek przyjść do radia, kiedyś było trochę odwrotnie, trzeba się było wykazać niemałą sztuką, żeby ich ściągnąć do takiej rozgłośni”. Większa część rozmów była nagrywana wcześniej. Początkowo nagrania były emitowane bez żadnego montażu, ten stał się możliwy dopiero po zakupie magnetofonu dwukasetowego. Wtedy wszelkie modyfikacje wprowadzane były poprzez przegrywanie z jednej kasety na drugą. „Ja mam to szczęście, że właśnie dzięki pracy w radiu, jadąc na wywiad, poznałam swojego obecnego męża” – dopowiadała Barbara Domagała-Rej – „I się śmieję do tej pory, że ten wywiad, to ja z nim już dwadzieścia lat prowadzę”.

Przy mikrofonie...

Pierwszy zespół Radia Opatów

Pierwszy zespół Radia Opatów:

Bożena Domagała-Rej dziś jest polonistką w opatowskim liceum. Dwukrotnie zdobywała przyznawany przez gazetę „Echo Dnia” tytuł Belfra Roku na terenie powiatu. Jak sama mówi, do aktualnej pracy trafiła dzięki wywiadowi, który będąc na trzecim roku studiów przeprowadzała ze swoim późniejszym dyrektorem. W taki sposób poznała też swojego męża. Do Radia Opatów trafiła dzięki poczcie pantoflowej. Była wówczas studentką pierwszego roku polonistyki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach.

Kiedy Radio Opatów startowało, Wioletta Pietruszka – wówczas jeszcze Rolka – uczyła się jeszcze w trzeciej klasie opatowskiego ogólniaka. Do redakcji trafiła z castingu, jak po latach z przymrużeniem oka nazywa rozmowę kwalifikacyjną. Zanim została przyjęta musiała zmierzyć się z mikrofonem oraz szeregiem pytań. Pierwszym zadaniem po rozpoczęciu współpracy było przeprowadzenie wywiadu, którego nikt inny w redakcji nie chciał się podjąć. Po studiach wybrała inną drogę, ale bycie radiowcem nauczyło ją rozmawiać z ludźmi, co dziś wykorzystuje w swojej w pracy zawodowej.

Adam Kościołek do Radia Opatów trafił jako jeden z pierwszych. Miał wówczas 27 lat. Wcześniej studiował politologię na UMCS w Lublinie. Swoje pierwsze radiowe kroki stawiał w tamtejszym radiowęźle. W opatowskiej rozgłośni zajmował się polityką i tematami społecznymi. Współpracę ze stacją zakończył po konflikcie z władzami miasta, które przed pierwszym procesem koncesyjnym wzięły radio pod swoje skrzydła. Podyplomowo studiował ekonomię. Dziś jest dyrektorem oddziału jednego z banków spółdzielczych oraz prezesem Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Ziemia Opatowska.

Posłuchaj także: