RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!
Radio w pamięci zapisane

„To było społeczne radio zbudowane przez pana Płódowskiego i głównie grała tam Bożena Domagała… Którejś pięknej soboty utworzyli konkurs jakiś, nagrodą była – pamiętam – kawa z Bożenką… a że byłem kawalerem, to wygrałem ten konkurs i udałem się tam” – wspominał Jerzy Krełowski – „No i tak od słowa do słowa, od słowa do słowa wkręcili mnie w radio… to znaczy w sumie sam się wkręciłem”. Kolejne osoby trafiały do radia w wyniku działania poczty pantoflowej. „Ja dostałam informację, że poszukujecie osoby do współpracy, ale nie będzie tak prosto, jak było do tej pory… że trzeba przejść konkurs” – dopowiadała Wioletta Pietruszka – „Dostałam fragment do przeczytania, coś… nie pamiętam teraz pytania, to były takie luźne pytania, prawdopodobnie chodziło o moje zachowanie się w sytuacji nowej, w sytuacji przy mikrofonie… i to było tyle”. Wszyscy stworzyli niezwykle zgrany zespół.

Przy mikrofonie...

Pierwszy zespół Radia Opatów

Pierwszy zespół Radia Opatów:

Kiedy Radio Opatów startowało, Wioletta Pietruszka – wówczas jeszcze Rolka – uczyła się jeszcze w trzeciej klasie opatowskiego ogólniaka. Do redakcji trafiła z castingu, jak po latach z przymrużeniem oka nazywa rozmowę kwalifikacyjną. Zanim została przyjęta musiała zmierzyć się z mikrofonem oraz szeregiem pytań. Pierwszym zadaniem po rozpoczęciu współpracy było przeprowadzenie wywiadu, którego nikt inny w redakcji nie chciał się podjąć. Po studiach wybrała inną drogę, ale bycie radiowcem nauczyło ją rozmawiać z ludźmi, co dziś wykorzystuje w swojej w pracy zawodowej.

Adam Kościołek do Radia Opatów trafił jako jeden z pierwszych. Miał wówczas 27 lat. Wcześniej studiował politologię na UMCS w Lublinie. Swoje pierwsze radiowe kroki stawiał w tamtejszym radiowęźle. W opatowskiej rozgłośni zajmował się polityką i tematami społecznymi. Współpracę ze stacją zakończył po konflikcie z władzami miasta, które przed pierwszym procesem koncesyjnym wzięły radio pod swoje skrzydła. Podyplomowo studiował ekonomię. Dziś jest dyrektorem oddziału jednego z banków spółdzielczych oraz prezesem Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Ziemia Opatowska.

Jerzy Krełowski jest elektronikiem. Z Wojciechem Płódowskim współpracował jeszcze zanim powstało Radio Opatów – w ramach klubu krótkofalarskiego. Do zespołu stacji dołączył jednak dopiero po jakimś czasie. Był realizatorem i autorem szalonych pomysłów. To z jego inicjatywy w studiu zawisła piracka flaga.

Posłuchaj także: